Takie krzewienie uczuć patriotycznych bardzo mi się podoba. Nie pompatyczne ceremonie, nie nudne akademie „ku czci”, nie napuszone pogadanki o tym, kto „wielkim Polakiem był”, ale praktyczne, atrakcyjne dla dzieci i młodzieży działania.
Jak poinformował Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, rośliny z pól bitewnych, na których „naczelnik w sukmanie” odniósł pamiętne zwycięstwo pod Racławicami w 1794 roku, zostaną zasadzone na zboczach jego ziemnego pomnika.
W akcji ich zbierania wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Racławicach pod czujnym okiem Stefana Gawrońskiego z Zakładu Ekologii Roślin Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciele Komitetu i Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego.
Zbierano przede wszystkim kłosownicę pierzastą (Brachypodium pinnatum), czyli trawę, który naturalnie rośnie w ciepłych, suchych i nasłonecznionych miejscach. Takie właśnie warunki panują na południowym zboczu krakowskiego kopca Tadeusza Kościuszki, na którym trudno utrzymać zieleń ze względu na duże nasłonecznienie. Stąd właśnie wziął się pomysł, aby posadzić tam rośliny naturalnie rosnące w Racławicach, m.in. w okolicach tamtejszego kopca Kościuszki. W najbliższych dniach zostaną one zasadzone w miejscu przeznaczenia.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju