Rekordowy skarb

Zastępca Naczelnego

Fot. za faintich.net

Nawet 5 milionów funtów może być warte prawie 2600 srebrnych monet pochodzących z okresu panowania króla Harolda II i początku dynastii Normanów znalezione na niezaoranym polu w hrabstwie Somerset na południowym zachodzie Anglii przez parę amatorskich poszukiwaczy – poinformowało Radio RMF FM.

Monety zostały przekazane Brytyjskiemu Muzeum w celu dokładnego oszacowanie ich wartości. To ono będzie miało prawo do ich pierwokupu. Jeśli z niego zrezygnuje, skarb zostanie zlicytowany prywatnie, a monety trafią do kolekcjonerów. Ostatecznie para Brytyjczyków, która dokonała sensacyjnego odkrycia, będzie musiała podzielić się otrzymanymi pieniędzmi z właścicielem ziemi, gdzie zakopane były monety. Taki jest wymóg obowiązującego na Wyspach prawa”

– czytamy na stronie internetowej rozgłośni.

Dokładnie skatalogowana przez ekspertów kolekcja zostanie udostępniona do wglądu publicznego.

Dotychczas najcenniejszym archeologicznie odkryciem było znalezisko składające się z prawie 3.5 tys. przedmiotów pochodzących z VII wieku – to czas panowania na wyspach Anglosasów. Wykopano je w 2009 roku w hrabstwie Staffordshire. Wartość tych przedmiotów, w tym ponad 5 kg złota, została wyceniona przez ekspertów na 4 miliony funtów”

– napisano na stronie RMF FM.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte