Escape roomy z III Mostem

Zastępca Naczelnego

Fot. za escaperoommap.lv

Na terenach podtarnowskiej Zabawy, gdzie w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku przeprowadzona została spektakularna akcja polskiego podziemia III Most, czyli przerzut zdobytych nad Bugiem fragmentów rakiety balistycznej V2 do Anglii, mają powstać historyczne escape roomy – poinformowało Radio Kraków.

Akcja odbyła się w fatalnych warunkach atmosferycznych: w  strugach deszczu i w błocie, w jakie z każdą minutą zamieniało się polowe lotnisko Motyl w Wał Rudzie. Zakończyła się powodzeniem: samolot Dakota wystartował zabierając do Wielkiej Brytanii elementy V2 oraz kurierów.

Kustosz sanktuarium pw. błogosławionej Karoliny w Zabawie ksiądz Zbigniew Szostak postanowił upamiętnić to wydarzenie urządzając escape roomy w znajdującej się przy nim stodole wykorzystywanej podczas organizowanych tam miasteczek modlitewnych.

Cały ten pomysł zmierza do tego, żeby młodzi i starsi ludzie mogli wejść w tę historię, rozwiązywać trudne zadania”

– powiedział na antenie krakowskiej rozgłośni.

Poświęcone akcji III Most escape roomy powstaną jeszcze w tym roku. Będą też organizowane historyczne gry terenowe po okolicznych miejscach powiązanych z historią tej brawurowej operacji.

Kilka lat temu powstała poświęcona jej gra planszowa. „Czas Honoru. Operacja Most III”, którą  można kupić w księgarniach stacjonarnych i internetowych.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte