Jesteśmy bardzo uczciwi

Zastępca Naczelnego

Fot. za mamnatosposob.pl

Z sondażu opublikowanego przez pismo „Science” wynika, że Polacy należą do grona najuczciwszych znalazców portfeli na świecie – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Polska zajęła szóste miejsce. Liderami okazali się Szwajcarzy (znalezione portfele z zawartością pieniędzy oddało 79 procent osób, a puste 74 proc.), najgorzej wypadli zaś w tym rankingu Chińczycy.

Równie wysoki wskaźnik uczciwych znalazców portfeli zanotowano w Norwegii. Te z zawartością pieniędzy wróciły do 79 proc. właścicieli, natomiast puste do 71 proc.”

– czytamy w depeszy PAP

W Polsce uczciwych znalazców portfeli z gotówką było 69 proc., a tych, którzy oddali je pomimo faktu braku zawartości 63 proc.

Poza Szwajcarią i Norwegią wyższy niż w Polsce poziom uczciwości wśród znalazców portmonetek zanotowano jeszcze w Holandii, Danii oraz w Szwecji. Z kolei zaraz za Polską uplasowały się takie kraje, jak Nowa Zelandia, Czechy, Niemcy oraz Francja, Najniżej w badaniu przeprowadzonym na terenie 355 gmin miejskich w 40 państwach świata wypadły Maroko, Kazachstan oraz Chiny. W ostatniej w klasyfikacji Chińskiej Republice Ludowo-Demokratycznej puste portfele zwróciło 7 proc. znalazców, zaś z zawartością pieniędzy 22 proc.

– napisała PAP za „Science”.

W ramach badania przeprowadzonego przez naukowców z kilku szwajcarskich uniwersytetów wykorzystano 17 tysięcy portfeli, z których część była pusta, pozostałe miały zaś we wnętrzu od 13 do 94 dolarów.

Jak wyjaśnił koordynator projektu, ekonomista z uniwersytetu w Zurychu Michel Marechal, podzielenie zawartości portmonetek na puste, z niewielką oraz z dużą ilością pieniędzy miało posłużyć potwierdzeniu hipotezy, że uczciwość wzrasta wraz z mniejszą zawartością znalezionych środków.

– Nieoczekiwanie otrzymaliśmy odwrotny wynik – skomentował wyniki sondażu Marechal nawiązując do faktu, że zwracane portfele częściej posiadały w swoim wnętrzu pieniądze (cytat za Polską Agencją Prasową).

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte