Podczas prac remontowych w Krakowie często sporo do roboty mają archeologowie, konserwatorzy zabytków i historycy, ponieważ w dawnej stolicy Rzeczypospolitej nadal można się jeszcze natknąć na cenne, do tej pory nie odkryte relikty przeszłości.
Z takim przypadkiem mamy właśnie do czynienia na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej, Dietla i Stradomskiej, gdzie – jak poinformowało Radio Kraków – robotnicy odkopali podczas wiercenia dziur pod nowe słupy sieci trakcyjnej dla tramwajów na głębokości trzech metrów pozostałości po starym moście wybudowanym w latach 20. XIX wieku.
Przeprawa została zbudowana po powodzi, która zniszczyła w 1813 roku poprzedni, XII-wieczny most łączący Kraków z Kazimierzem. Jak wynika z dokumentów historycznych, jedno z koryt Wisły biegło dzisiejszą ulicą Dietla. Tamtędy biegła przeprawa łącząca Kraków z Kazimierzem – ówczesną osadą”
– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.
Zarząd Dróg Miasta Krakowa, archeolodzy i służby konserwatorskie zastanawiają się, co zrobić z tym znaleziskiem. Zgodnie przyznają, że wiedzieli iż wcześniej czy później natkną się na przyczółek dawnego mostu, ale nie byli pewni, w którym miejscu.
Prace na skrzyżowaniu zostały wstrzymane. Teraz trzeba będzie podjąć trudną decyzję – czy znalezisko zasypać, czy też w jakiś sposób je zachować. Gdyby zdecydowano się na tę drugą ewentualność, nie jest wykluczone, że prace w tym miejscu mogą potrwać dłużej”
– napisano na stronie Radia Kraków.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju