IPN narysuje mapę okupacyjnego terroru

Zastępca Naczelnego

W Instytucie Pamięci Narodowej powołano pełnomocnika do spraw prowadzenia badań nad terrorem okupacyjnym na ziemiach polskich w latach 1939-1945 – poinformował „Nasz Dziennik”.

Został nim dyrektor Biura Informatyki IPN doktor Rafał Leśkiewicz, który ma utworzyć kilkudziesięcioosobowy zespół historyków oraz archiwistów prowadzących badania nad strukturami niemieckiego i sowieckiego aparatu represji na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej, a także nad skalą terroru okupacyjnego, w tym strat osobowych poniesionych przez Polskę.

Moją rolą jest zebranie kilkudziesięciu osób, które w skali całego kraju takie badania będą prowadziły. W ocenie kierownictwa IPN zaistniała potrzeba powołania komórki zarządzającej tym projektem o charakterze historyczno-edukacyjno-dokumentacyjnym i taka jest moja rola, aby prace takiego zespołu zorganizować. W dużej mierze będziemy się koncentrowali na przygotowaniu kalendarium represji. Na gromadzeniu dokumentów, na przygotowywaniu repozytorium cyfrowego dokumentów pokazującego konkretne przypadki represji, z tłumaczeniami na język rosyjski, niemiecki i angielski. Bez wątpienia jednym z kluczowych elementów naszych prac będą właśnie rozwiązania cyfrowe, w postaci aplikacji, systemów informatycznych, poprzez które chcemy prezentować wyniki badań”

– powiedział gazecie dr Leśkiewicz.

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte