Trzy fundamenty Europy

Zastępca Naczelnego1

Nasza cywilizacja – powszechnie zwana śródziemnomorską lub zachodnioeuropejską – opiera się na trzech filarach: greckiej filozofii, rzymskim prawie i judeo-chrześcijańskiej religii.

Od tej podstawowej prawdy historycznej zaczynam każdy wykład dla studentów. A piszę o tym dlatego, że prezydent Andrzej Duda pięknie wyeksponował ten trzeci filar pisząc na Twiterze:

U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie”.

Prezydent RP ma rację, ale chcę mu przypomnieć o pozostałych dwóch filarach. Jako doktor prawa doskonale wie, że współczesne prawodawstwo opiera się na rzymskich zasadach. Mam też nadzieję, iż jako człowiek wszechstronnie wykształcony na Uniwersytecie Jagiellońskim nie zapomniał o wkładzie ateńskich filozofów do skarbca naszej cywilizacji.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

 1. Anonim
  | ID: e4907fa7 | #1

  „Nasza cywilizacja – powszechnie zwana śródziemnomorską lub zachodnioeuropejską – opiera się na trzech filarach: greckiej filozofii, rzymskim prawie i judeo-chrześcijańskiej religii.”

  Panie filozofie nie ma takiej religii.
  Chrześcijaństwo powstało niejako w opozycji do judaizmu.
  A ten przekształcił się w judaizm rabiniczny ( talmudyczny)
  Nienawidzący chrześcijaństwa.

  Bzdety pan pisze aż mdli :-)

Komentarze są zamknięte