Mickiewicz za Mickiewicza

Zastępca Naczelnego1

Aleksandr Łukaszenko, fot. YT

W białoruskiej Rzeczycy (obwód homelski) miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na Jewgienija Mickiewicza, który był tam bolszewickim komisarzem, a potem szpiegiem GPU i NKWD na Zachodzie, wykładał też w szkole KGB – poinformowała Polska Agencja Prasowa za portalem Belsat.eu.

Inny białoruski portal TUT.by zwrócił się do władz Rzeczycy z prośbą o wyjaśnienie przyczyn tej zmiany.

Urzędnicy twierdzą, że ulica w istocie zawsze upamiętniała Jewgienija Mickiewicza, a teraz jedynie <przywrócona została historyczna sprawiedliwość>. Do 2015 r. ulica miała być po prostu ulicą Mickiewicza, bez imienia. W 2015 r. specjalna komisja przy Radzie Ministrów zobowiązała władze lokalne do umieszczenia na tabliczkach pełnych nazwisk patronów ulic”

– czytamy w depeszy PAP.

Wszyscy kojarzyli poetę Adama Mickiewicza, więc tak napisali: Adam. Ale w ubiegłym roku miejscowy aktywista skierował do władz miasta pismo, w którym wskazywał, że jeszcze w 1959 roku ulicy nadano imię Jewgienija Mickiewicza. Skierowaliśmy zapytanie do archiwum i okazało się, że rzeczywiście, patronem ulicy jest Jewgienij, a nie Adam

– tłumaczyli w rozmowie z TUT.by. urzędnicy (cytat za Polską Agencją Prasową).

I tak oto Białorusi pozbyli się patrona ulicy, który jest dla nich najwyraźniej politycznie niewygodny, a dali wyraz swojej sympatii dla komunistycznego reżimu.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

  1. | ID: 17be6220 | #1

    Takie bolszewickie metody są stosowane nie tylko na Białorusi. Kiedyś mieszkałem w Choszcznie (między Krzyżem a Stargardem Szczecińskim) na ulicy Zamkowej ( 1970 -1975). Piękna nazwa. Jak doszedł do władzy Kwaśniewski zmieniono Zamkową – na 22 lipca. Potem miał wizytę w Choszcznie Prezydent Duda. Więc zmieniono szybko nazwę „22 lipca” na ULICĘ LIPCOWĄ.
    kpt. Marek Mozets

Komentarze są zamknięte