IPN odnalazł prochy polskich ofiar Ravensbrück

Zastępca Naczelnego

Eksperci z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli urny z prochami Polek zamordowanych i spopielonych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück – poinformowała „Gazeta Polska Codziennie”.

Są to pierwsze w historii prace zespołu wiceprezesa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka na terenie Niemiec

Odkrycia dokonano na cmentarzu w miejscowości Fürstenberg.

W powstałym w 1939 roku z rozkazu Heinricha Himmlera obozie w Ravensbrück więziono głównie kobiety. Liczbę zamordowanych w nim osób szacuje się na około 50 tysięcy.

Co ciekawe, do 1943 r. to miejsce kaźni nie miało własnego cmentarza. Zwłoki więźniarek najpierw palono w obozowym krematorium, następnie ich prochy umieszczano w urnach, te z kolei były chowane na cmentarzu w pobliskim miasteczku. W 1989 r., podczas kopania grobu na tej nekropolii, przypadkowo natrafiono na dawną mogiłę, w której znajdowały się te urny. Na ich wierzchu widoczne były dane zamordowanych więźniarek – imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, a także śmierci wraz z numerem z listy krematoryjnej. Jednak wówczas nie dokonano szczegółowych oględzin tego miejsca. Wieczka z danymi trafiły do muzeum, na miejscu postawiono niechlujną tablicę informacyjną z błędami, a same urny nie doczekały się szczegółowych badań”

– napisano w gazecie.

IPN uzyskał zgodę władze niemieckich na ponowne przekopanie tego miejsca i 1 kwietnia jego eksperci rozpoczęli prace archeologiczne.

Już w ciągu pierwszych dwóch dni prac zespołowi prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć pozostałości po dziewięciu kolejnych urnach oraz dwóch tabliczkach z danymi więźniarek, których prochy się w nich znajdują”

– czytamy w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Nadzorujący prace prof. Szwagrzyk uważa, że mamy do czynienia z historycznym przełomem.

Po raz pierwszy IPN prowadzi wykopaliska na terenie Niemiec odpowiedzialnych za śmierć milionów polskich obywateli. Będziemy te prace kontynuować tak długo, jak będzie szansa przywrócenia tożsamości polskim bohaterkom i bohaterom pochowanym w bezimiennych na ogół grobach”

– powiedział w TVP wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Prace zaplanowano do 12 kwietnia.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte