Zakazane symbole komunizmu

Zastępca Naczelnego

Fot. za Joe Krummel / Heavy Table

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przeciwne przywróceniu sierpa i młota w kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu w Nowym Sączu – poinformowało Radio Kraków.

Komunistyczny symbol zniknął ze stojącego w kwaterze obelisku pod dewastacji, do której doszło w lutym. Przywrócenia stanu kwatery sprzed dewastacji domaga się strona rosyjska. Wojewoda Małopolski, który zgodnie z prawem opiekuje się miejscami pamięci, miał jednak wątpliwości i wystąpił o opinię do ministra kultury”

– czytamy na stronie krakowskiej rozgłośni.

Zastrzeżenia wojewody Piotra Ćwika dotyczyły przede wszystkim symbolu, którego umieszczanie w miejscach publicznych jest przestępstwem na mocy ustawy z 2016 roku o zakazie propagowania ustrojów totalitarnych w miejscach publicznych.

W piśmie przesłanym do wojewody ministerstwo podziela te wątpliwości. Pojawia się w nim sugestia, że nie sierp i młot, tylko gwiazda jest jedynym oznaczeniem, które przekaże pełną informację na temat przynależności do formacji wojskowej i we właściwy sposób odda cześć poległym. Ministerstwo podkreśla, że niezbędne jest usunięcie zniszczeń oraz ewentualna restauracja cokołu na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu, ale jednak bez przywracania symboliki ustroju totalitarnego. Służby prasowe wojewody informują, że urząd przyjął opinię ministerstwa, ale nie podjęto jeszcze decyzji kiedy i jakie prace zostaną przeprowadzone na sądeckim cmentarzu”

– napisano w portalu Radia Kraków.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte