IPN pozwie Andreę Mitchell

Zastępca Naczelnego

Prezes IPN dr Jarosław Szarek, fot. za IPN.gov.pl

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek zapowiedział złożenie w najbliższych dniach pozwu przeciw amerykańskiej dziennikarce Andrei Mitchell, która w wywiadzie z przebywającym w Warszawie wiceprezydentem USA Mike’m Pence’em. mówiła o walce Żydów z „polskim reżimem” w getcie warszawskim w 1943 roku – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Mitchell przeprosiła za swoje słowa na Twitterze określając swoje sformułowanie jako „niefortunną nieścisłość”, ale dla IPN jest to za mało.

Pozew nie został jeszcze skierowany; nasze biuro prawne dało jeszcze czas stacji (telewizji MSNBC – PAP) na odniesienie się do tej sprawy i na przeprosiny na wizji. Tu nawet nie chodzi o przeprosiny, tylko o przyznanie się do błędu, o powiedzenie prawdy, bo to nie jest kwestia interpretacji wydarzeń historycznych, tylko ewidentne kłamstwo”

– powiedział dr Szarek podkreślając, że Polska w czasie II wojny światowej należała do nielicznego grona państw, które nie współpracowały z III Rzeszą Niemiecką.

W jego ocenie stwierdzenie dziennikarki, że powstanie w getcie wybuchło przeciwko „polskiemu reżimowi”, wyczerpuje znamiona „kłamstwa oświęcimskiego”.

Nie uznajemy jej sprostowania na Twitterze. Nieprawdziwą informację przekazała w relacji, którą śledziły miliony ludzi na całym świecie. Domagamy się sprostowania na wizji, a więc w miejscu, gdzie kłamliwa informacja została podana”

– powiedział prezes IPN w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”.

Instytut zareagował na tę wypowiedź Mitchell jeszcze w trakcie konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

W oświadczeniu z 14 lutego br. prezes IPN podkreślił, że sugerowanie istnienia reżimu polskiego, który wraz z III Rzeszą Niemiecką miał brać udział w likwidacji getta warszawskiego, jest nie tylko kłamstwem, ale przede wszystkim zniewagą wymierzoną w godność i pamięć o wszystkich ofiarach getta”

– czytamy w depeszy PAP.

Dr Szarek podkreślił, że Polska była pierwszym krajem świata, który zbrojnie przeciwstawiał się Rzeszy Niemieckiej.

– W 1939 roku pozostawiona w osamotnieniu przez sojuszników z Zachodu nie była w stanie wygrać wojny przeciw Niemcom i Związkowi Sowieckiemu, którzy wspólnie zaatakowali nasz kraj. W wyniku ich agresji oraz rozpętanej przez te państwa II wojny światowej poniosło śmierć około 5,9 miliona obywateli Rzeczypospolitej; połowę tej liczby stanowiła ludność żydowska – powiedział prezes Polskiej Agencji Prasowej prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.