Światowa Aleja Gwiazd Sportu

Zastępca Naczelnego

Urząd Miasta w Krakowie, fot. NGO Bielsko – Biała

Z okazji utworzenia 100 lat temu w Krakowie Polskiego Komitetu Olimpijskiego na terenie inwestycji Fabryczna City w stolicy Małopolski staną multimedialne figury 18 powszechnie znanych sportowców w skali 1:1 – poinformował portal KrkNews.

Światowa Aleja Gwiazd Sportu ma szansę zostać nową wizytówką Krakowa. Będzie idealnym uzupełnieniem sportowego charakteru naszego miasta. Cieszymy się, że to właśnie Kraków wspiera tak wyjątkową w skali kraju inicjatywę. Poza sportowym akcentem, mieszkańcy zyskają ciekawą przestrzeń przeznaczoną do relaksu, a przedsiębiorcy do biznesu”

– powiedział portalowi doradca prezydenta miasta do spraw sportu Janusz Kozioł.

Aleja powstanie z inicjatywy PKOl, Urzędu Miasta Krakowa oraz Fundacji Kibica.

Wydrukowane w technologii 3D figury sportowców będą naturalnych rozmiarów i zostaną wyposażone w rozwiązania multimedialne, pozwalające na interakcję z odwiedzającymi. Dzięki temu każdy gość Alei będzie mógł wysłuchać powitania ulubionego sportowca w jego ojczystym języku czy zrobić sobie z nim zdjęcie. Jako pierwsza powstaje figura Roberta Korzeniowskiego. Znakomity chodziarz i 4-krotny mistrz olimpijski przeszedł już specjalny proces skanowania sylwetki”

– czytamy na stronie www.krknews.pl

Jestem dumny, że mogę wziąć udział w tak wyjątkowym projekcie. Dla mnie – jako sportowca – skanowanie sylwetki było prawdziwym wyzwaniem, ale też ciekawym doświadczeniem. Cieszę się, że jako pierwszy zostałem zaproszony do wzięcia udziału w tej inicjatywie – stwierdził w rozmowie z portalem nasz znakomity chodziarz.

Aleja będzie ogólnodostępna i bezpłatna dla wszystkich odwiedzających. Wyjątek będą stanowiły terminy, w których przestrzeń zostaje wynajęta przez podmioty prywatne. Co istotne, całkowity zysk z jej wynajmu każdorazowo zostanie przekazany na cele charytatywne. O tym, jakie wesprzeć, każdorazowo zdecyduje Kapituła Światowej Alei Gwiazd Sportu, w skład której wejdzie m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki”

– napisano na stronie KrkNews.

Stulecie polskiego olimpizmu to idealny czas na takie inicjatywy. Zależało nam na tym, aby w pierwszej kolejności powstały sylwetki polskich sportowców i pomysłodawcy alei spełnili nasze oczekiwania. Projekt ma wymiar szczególny, ponieważ środki uzyskane z wynajmu przestrzeni na której powstanie aleja zostaną przeznaczone na cele charytatywne, o których zadecyduje specjalnie powołana Kapituła – powiedział portalowi Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński.

Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytku planowo w połowie roku, zaś Światowa Aleja Gwiazd Sportu zostanie otwarta w październiku, przy okazji obchodów stulecia polskiego olimpizmu. Uroczysta ceremonia otwarcia będzie połączona z multimedialnym pokazem świetlnym, który wzbogaci oficjalne wystąpienia oficjeli”

– czytamy na stronie www.krknews.pl

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte