Rajmund Pollak: Władze Ukrainy zachęcają do mordowania Polaków! [OPINIA]

Zastępca Naczelnego

Rajmund Pollak, fot. NGO

Po tym jak Lwowska Rada Obwodowa Ukraińców ogłosiła rok 2019 w obwodzie lwowskim ….   Rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, narastają wśród faszystowsko-banderowskich ugrupowań potomków Polako-bójców z UPA i OUN nastroje antypolskie.

Poniżej oryginalne brzmienie tej decyzji:
„З нагоди відзначення у 2019 році 110-річчя з дня народження видатного політичного діяча, лідера та голови Проводу ОУН(б), політичного в’язня концтабору Заксенгаузен обласна рада проголосити на Львівщині 2019 рік Роком Степана Бандери.”

Na rezultat tej decyzji banderowców ze Lwowa nie trzeba było długo czekać.

W Kijowie witano Nowy 2019 Rok pod czarno-czerwonymi sztandarami UPA z portretami Stepana Bandery i pochodniami symbolizującymi wzniecanie pożarów polskich wsi i miasteczek podczas rzezi wołyńskiej, kiedy bestialsko wymordowano ok.300.000 bezbronnych Polaków!

Wzniecano okrzyki: „Ukraina ponad wszystko”, „Bandera naszym bohaterem”,  „Szuchewycz naszym wzorem”, „sława Banderze, sława Szuchewyczowi, sława Ukrainie od Przemyśla do Krymu”!

Warto w tym miejscu przypomnieć kim był banderowiec i  hitlerowiec Szuchewycz. Generał Roman Szuchewycz, pseudonim Taras Czuprynka, urodził się 30 czerwca 1907 roku w Krakowcu, we wschodniej Galicji. Jako członek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) był w latach 1934-1937 więziony przez władze polskie za działalność terrorystyczną. W czasie drugiej wojny światowej współorganizował bataliony ukraińskie w służbie niemieckiej – Roland i Nachtigall. W 1943 roku stanął na czele UPA i organizował mordy na bezbronnej ludności polskiej m. in. na Wołyniu!

Banderowcy ze Lwowskiej Rady Obwodowej działają zgodnie z wytycznymi najwyższych władz Ukrainy, gdyż 18. grudnia 2018 roku Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy postanowiła, że upamiętni na szczeblu państwowym przypadającą w rozpoczynającym się roku 110. rocznicę urodzin Bandery.

Zatem zarówno Parlament Ukrainy jak i banderowska Rada Obwodowa Lwowa zachęcają  skrajnych nacjonalistów, aby brali wzór ze zbrodniarzy faszystowskich takich jak Stepan Bandera i Roman Szuchewycz.

Marsze UPA i UON już są organizowane i złowrogie pochodnie już płoną! Doprawdy przy takich antypolskich nastrojach niewiele brakuje, aby ktoś z banderowców rzucił znane z historii UPA i OUN hasło:”riezat’ Lachow”!

Osobiście nie mam żadnych złudzeń i uważam, że Władze Ukrainy takimi uchwałami nakłaniają skrajnych szowinistów do wymordowania tych potomków Polaków, którzy ocaleli pomimo wywózek na Sybir i rzezi na Kresach R.P. zagarniętych przez ZSRR.

 

Panie Prezydencie Duda!

Panie Premierze Morawiecki!

 

Dlaczego do tej pory nie ma noty protestacyjnej do banderowcy Poroszenki, który ogłosił, że jest dumny z dokonań UPA??? Dlaczego Polska nie wstrzymała pomocy materialnej dla Prezydenta Poroszenki i innych władz Ukrainy po ogłoszeniu Roku 2019 rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów??? Polska nie może milczeć, gdy zagrożeni są nasi Rodacy ze Lwowa i dawnej Małopolski Wschodniej! **

Rajmund Pollak*
*Rajmund Pollak. Działacz NSZZ „Solidarność” w FSM/Fiat. Były radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Autor m.in. „Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji”. Mieszka w Bielsku – Białej.
** Tekst odzwierciedla poglądy autora i został nadesłany na e-mail: [email protected]
 
Komentarze są zamknięte