Tarnów chce deglomeracji

Zastępca Naczelnego

Tarnów, Fot. za www.tarnow.pl

Rada Miasta Tarnowa poparła postulat Klubu Jagiellońskiego o potrzebie deglomeracji władz jednogłośnie opowiadając się za przeniesieniem samorządowych instytucji wojewódzkich z Krakowa do ich miasta – poinformowało Radio Kraków.

Klub Jagielloński podkreśla, że mogłoby to pomóc Tarnowowi, który utracił status województwa np. w zatrzymaniu procesu wyludniania się. Ale według stowarzyszenia Zarząd Województwa czy Sejmik paradoksalnie mogłyby zyskać na znaczeniu w Tarnowie, bo w Krakowie nie robią na nikim wrażenia”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

Pomysł popiera szef tarnowskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, zarazem radny Ryszard Pagacz.

To nie jest nowy pomysł. Deglomeracja była już w programie PiS. Co by to dało? Miasto byłoby dalej podmiotem. Mamy piękne, niewykorzystane budynki, na przykład ten przy alei Solidarności. I on tak do końca nie jest wykorzystany. On mógłby stanowić zaplecze dla takich instytucji, tylko pod warunkiem, żeby to była decyzja polityczna, no i żeby te jednostki zechciały się przeprowadzić”

– powiedział Radiu Kraków.

W maju o pomyśle przeniesienia części instytucji wojewódzkich z Krakowa do Tarnowa i do Nowego Sącza mówił radny wojewódzki, a obecnie marszałek Witold Kozłowski (PiS). Teraz jest jednak dużo bardziej zachowawczy w tej sprawie. Zapytany przez RK, czy pomysł doczeka się realizacji, odpowiedział:

Zobaczymy. Sprawy są daleko posunięte. Analizujemy też realizację tego zadania. Jesteśmy 3 tygodnie nowym zarządem. Nie możemy składać deklaracji bez analiz. Na tym etapie proszę o wybaczenie, ale moje deklaracje byłyby zbyt pochopne”.

Tymczasem prezydent Roman Ciepiela przypomina, że miasto rozmawia z Agencją Rozwoju Przemysłu o budowie biurowca w Tarnowie, który zdaniem prezydenta mogłyby być siedzibą instytucji wojewódzkiej”

– napisano na stronie Radia Kraków.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte