Szlak Łukaszenki

Zastępca Naczelnego

W Szkłowie na Mohylewszczyźnie powstaje szlak turystyczny związany z miejscami, w których urodził się i dorastał przyszły prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka – poinformowały Kresy 24.

Jak informuje tuba propagandowa białoruskiego rządu gazeta <Zwiezda>, szlak noszący nazwę „Mała Ojczyzna> w pobliżu Szkłowa nieoficjalnie działa już od jakiegoś czasu, ale z racji tego, że lata 2018-20 ogłoszono latami <małej ojczyzny> (specjalny dekret podpisał prezydent), lokalni urzędnicy chcą go rozwijać i doskonalić. Powołując się na uzasadnienie wydziału ideologii szkłowskiego komitetu wykonawczego, gazeta donosi, że rośnie liczba chętnych do obejrzenia miejsc z dzieciństwa, młodości i rozpoczęcia aktywności zawodowej białoruskiego prezydenta”

– czytamy w portalu.

Początkiem trasy jest Muzeum Historyczno-Krajoznawcze w Szkłowie, gdzie znajduje się wystawa poświęcona Łukaszence, wiedzie przez szkołę, w której przyszły prezydent przewodził Komsomołowi do Aleksandrii – miejsca jego urodzenia. Wprawdzie oryginalna chata, w której mieszkał mały Łukaszenka nie zachowała się, ale za to w zrekonstruowanym na jej miejscu domu funkcjonuje muzeum.

W październiku br. do Aleksandrii przyjechał nawet Władimir Putin. Zaproszenie Łukaszenki przyjął przy okazji pobytu na V Forum Regionów Białorusi i Rosji w Mohylewie. Łukaszenka za kierownicą zmodernizowanej radzieckiej terenówki GAZ-69 pokazywał rosyjskiemu koledze uroki rodzinnych okolic”

– napisały Kresy 24.

Każda dyktatura ma podobne oblicze.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte