Cenny zabytek polskiego piśmiennictwa na aukcji

Zastępca Naczelnego

Wawel, fot. NGO Bielsko – Biała

W krakowskim antykwariacie wystawiono na aukcję egzemplarz pierwszej drukowanej książki polskojęzycznej: „Raju Dusznego” w przekładzie Biernata z Lublina – poinformował Bogdan Gancarz w portalu internetowym „Gościa Niedzielnego”.

Cena wywoławcza wydanego po 1587 roku bogato ilustrowanego drzeworytami modlitewnika wynosi 90 tysięcy złotych. Prowadzona drogą internetową aukcja potrwa do 14 grudnia.

Pojawienie się tej książki, to sensacja naukowa i antykwaryczna. Egzemplarze „Hortulus Animae czyli Raju Duszny” nie pojawiały się bowiem do tej pory w handlu antykwarycznym. Nasz egzemplarz, jest jedynym znanym do tej pory egzemplarzem tej edycji. Z opisu istniejących wydań polskiego „Hortulusa” wynika, że oferowany egzemplarz, wydany w krakowskiej oficynie Mikołaja Szarfenberga, pod względem liczby kart i stanu fizycznego należy do jednego z najlepiej zachowanych i porównać go można z trzema egzemplarzami z Biblioteki Watykańskiej, Biblioteki Ossolineum i Biblioteki Jagiellońskiej (dotyczy wydania XVII-wiecznego). Wszystkie pozostałe liczą w sumie zaledwie 29 kart

– powiedział Gancarzowi Piotr Wójtowicz z Antykwariatu Wójtowicz.

Egzemplarzy <Raju Dusznego> zachowało się zaledwie kilka m.in. dlatego, że ze względu na popularność i częste użytkowanie były dosłownie <zaczytywane>. Książka ukazała się po polsku po raz pierwszy w 1513 r. w krakowskiej oficynie Floriana Unglera. Była w ogóle pierwszą drukowaną książką polskojęzyczną. Wznawiano ją potem wielokrotnie aż do I połowy XVII w. Autor przekładu Biernat z Lublina (1465-159) był poetą, jednym z ojców literatury polskiej. <Niewdzięczna potomność o nim najniesłuszniej zapomniała; on przed Rejem i Bielskim tworzył literaturę polską; on, nie Rej, w niej wodził rej> – napisał o nim Aleksander Brückner w biogramie opublikowanym w <Polskim Słowniku Biograficznym>”

– napisał Bogdan Gancarz.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte