Wyzwoliciele zamiast „wyzwolicieli”

Zastępca Naczelnego

Bez większego rozgłosu została usunięta z frontowej ściany Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu tablica upamiętniająca 1. rocznicę „wyzwolenia” tego miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku – poinformował portal Sądeczanin.

Zastąpiła ją wykonana przez znanego lokalnego przedsiębiorcę Stanisława Markowicza na zamówienie Urzędu Miasta nowa ze 120 nazwiskami sądeczan, którzy chlubnie zapisali się w historii miasta w okresie odzyskiwania sto lat temu niepodległości.

Jest to tablica z jasnego piaskowca. Stanisław Markowicz nad jej przygotowaniem pracował przez ostatnie dwa tygodnie. Jak dowiedzieliśmy się od projektanta, ma być ona odsłonięta 14 października, podczas uroczystego czwartego pochówku szczątków gen. Bronisława Pierackiego. Mauzoleum jest już przygotowane na Starym Cmentarzu. To tam odbędzie się uroczysty pogrzeb”

– czytamy w portalu.

A zdjęty ze ściany MOK ostatni w Nowym Sączu relikt komunizmu trafił do magazynów Muzeum Okręgowego w tym mieście – dowiedział się Sądeczanin.

Przy okazji warto dodać, że na miejscu – obok Miejskiego Ośrodka Kultury – gdzie przez kilkadziesiąt lat stał monument Chwały Armii Czerwonej odsłonięty zostanie 28 października pomnik konny Józefa Piłsudskiego. Uroczystość będzie połączona z przysięgą młodzieży ze Związku Strzeleckiego Strzelec.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte