Ucichła burza wokół Westerplatte

Zastępca Naczelnego

No i wszystko wróciło do normy, a harcerze będą mieli istotną rolę do odegrania podczas rocznicowej uroczystości na Westerplatte 1 września.

Apel Pamięci zostanie – zgodnie z regulaminem – odczytany przez oficera Marynarki Wojennej, a wcześniej harcerze wygłoszą przesłanie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które zakończą przypomnieniem nazwisk swoich poprzedników poległych oraz zamordowanych w czasie II wojny światowej – poinformował media prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Jest szansa i taka padła propozycja, wydaje mi się że bardzo dobra, aby na wezwania oficera wspólnie odpowiedzieli młodzi żołnierze: członkowie Kompanii Reprezentacyjnej wraz z młodymi harcerzami – powiedział podczas konferencji prasowej Adamowicz.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapytany przez dziennikarzy o to, czy dopuszcza możliwość, by to harcerz odczytał naprzemiennie z oficerem Apel Pamięci odparł, że „ceremoniał wojskowy jest jednoznaczny”.

– Ja oczywiście mam słowa uznania dla polskich harcerzy, ale na Westerplatte walczyli żołnierze Wojska Polskiego. To była pierwsza bitwa II wojny światowej. Żołnierze WP odznaczyli się męstwem legendarnym; obrona Westerplatte przeszła do legendy. Obrońcy byli szanowani nawet przez wojsko niemieckie, które napadło 1 września 1939 r. na Polskę – podkreślił minister (oba cytaty za Polską Agencją Prasową).

A na Twitterze napisał:

Tak jak zapowiadałem, Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte. Prezydent Gdańska w końcu zrozumiał, że jest to miejsce nierozerwalnie związane z żołnierzami. Lepiej późno niż wcale. Przypilnujemy, żeby uroczystość odbyła się zgodnie z pełnym ceremoniałem wojskowym.”

To bardzo dobre ustalenia, które pozwolą uniknąć politycznych przepychanek przy niestosownej dla nich okazji oraz wciągania w nie Związku Harcerstwa Polskiego.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte