Afrykańscy biskupi o czarach

Zastępca Naczelnego

Biskupi z Republiki Środkowoafrykańskiej potępili polowania na tych, którzy są oskarżani o rzucanie czarów przypominając jednak, że korzystanie z usług szarlatanów pozostaje w sprzeczności z chrześcijańską wiarą, a Bóg jest silniejszy od demonów – poinformował portal internetowy „Gościa Niedzielnego” powołując się na stronę www.vaticannews.va

Czary to zjawisko, które nadal się szerzy w naszym kraju, na całym jego terytorium, we wszystkich warstwach społecznych, siejąc lęk i podejrzliwość, dzieląc rodziny i wspólnoty Zjawisko to budzi problemy różnej natury”

– napisali biskupi w specjalnym liście pasterskim cytowanym przez watykański portal.

Potępili oni oskarżanie o rzucanie czarów najsłabszych: wdowy, sieroty, starców i osoby obce. Tych ludzi poniża się, torturuje, linczuje, a niekiedy zakopuje żywcem. Robią to najczęściej młodzi ludzie sądząc, że w ten sposób służą swej społeczności. Biskupi przypomnieli, że choroby i rożnego rodzaju nieszczęścia też mogą mieć przyczynę naturalną.

 

Z drugiej strony biskupi przyznają, że wielu ludzi korzysta z czarów i szuka pomocy u szarlatanów. Podkreślają przy tym, że chrześcijanie, którzy uciekają się do takich praktyk sprzeniewierzają się swej wierze. Episkopat Republiki Środkowoafrykańskiej kończy list o czarach jasnym wyznaniem wiary. Za Pismem Świętym podkreśla, że Bóg jest silniejszy od demonów, a człowieka może ocalić jedynie wiara w Jezusa Chrystusa, który pokonał zło, ciemności i śmierć”

– czytamy na stronie „Gościa Niedzielnego”.

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte