Pierwszy pozew po nowelizacji ustawy o IPN

PAC

Stowarzyszenie Patria Nostra zapowiada pierwszy pozew cywilny według nowych przepisów ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – poinformował redakcję „Naszego Dziennika” jego prezes mecenas Lech Obara.


– Skierowaliśmy już wezwanie do dużego portalu włoskiego Globalist, który wspomina o więźniu <polskiego obozu Auschwitz>. Następnym krokiem w przypadku braku reakcji będzie skierowanie pozwu do sądu. Zrobiliśmy ostateczne wezwanie i idziemy do sądu. Jest to niemal pewne, ponieważ na stronie włoskiego portalu nadal znajduje się ten tekst bez żadnych poprawek – powiedział gazecie mec. Obara.

Patria Nostra planuje już kolejne pozwy, w których nie tylko wystąpi o sprostowanie fałszywej informacji (w internecie jest ono mało widoczne), ale także zażąda przeprosin, zakazu dalszego używania błędnego określenia i zapłaty określonej kwoty pieniężnej jako zadośćuczynienia.

W zmieszczonym w maju na włoskim portalu artykule pt. „Ciao Alberto Mieli, ultimo testimone di Auschwitz” opisującym śmierć byłego więźnia tego obozu już we wstępie jest mowa o tym, że trafił on „do obozu zagłady w Polsce”. Potem pada stwierdzenie, że przebywał „w polskim obozie Auschwitz-Birkenau” („nel campo polacco di Auschwitz-Birkenau”).

 

Po nagłośnieniu tej publikacji przez Redutę Dobrego Imienia (RDI) do portalu trafiło wiele listów od oburzonych internautów. Globalist skarżył się w połowie czerwca, że jest wręcz <bombardowany> protestami od <polskich nacjonalistów>. Obara podkreśla, że od dziesięciu miesięcy leżą w polskich sądach dwa wnioski w dwóch innych sprawach, tym razem mediów niemieckich, które pisały o <polskich obozach>: Sobiborze, Bełżcu i Treblince”

– napisał „Nasz Dziennik”.

Stowarzyszenie bierze też udział w dwóch procesach, które opierają się jeszcze na starej konstrukcji prawnej: przeciwko niemieckiemu publicznemu radiu B5 oraz gazecie „Mittelbayerischer Zeitung”. Od dziesięciu miesięcy nie wyznaczono jednak terminów pierwszych rozpraw.

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte