Kapituła Orderu Orła Białego nie widzi potrzeby nadania odznaczenia Ryszardowi Kuklińskiemu!

PAC

Ryszard Kukliński, screen YT

Dwa lata temu prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. Kuklińskiego generałem brygady. Wtedy pojawiła się inicjatywa, by uhonorować go orderem – pisze „Rzeczpospolita”.

Dwa lata temu prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. Kuklińskiego generałem brygady. Wtedy pojawiła się inicjatywa, by uhonorować go orderem.

 

Kapituła Orderu Orła Białego po rozpatrzeniu sprawy na posiedzeniu w dniu 6 kwietnia 2017 r. nie podjęła uchwały o wystąpieniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o nadanie śp. gen. Ryszardowi Kuklińskiemu Orderu Orła Białego, w związku z pośmiertnym mianowaniem Ryszarda Kuklińskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, postanowieniem z dnia 2 września 2016 r., na stopień generała brygady”

– odpowiedziało „Rzeczpospolitej” biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

 

Jak przypomina „Rzeczpospolita”, Order Orła Białego „nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych”.

 

Ponieważ Kapitułę Orderu Orła Białego tworzą obecnie wielcy patrioci, którzy doskonale wiedzą, jak ogromne zasługi nie tylko dla wyrwania naszego kraju spod sowieckiej okupacji, ale także dla uratowania światowego pokoju położył ten dzielny i prawy oficer, pozwalam sobie wyrazić nadzieję na zarekomendowanie przez nią głowie państwa zaliczenia śp. generała brygady Ryszarda Kuklińskiego do grona kawalerów Orderu Orła Białego”

– pisał w 2017 roku rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, Jerzy Bukowski.

 

Uważam – mówi NGO lider KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka – że Kapituła Orderu Orła Białego powinna ponownie rozpatrzyć sprawę uhonorowania Ryszarda Kuklińskiego. Ponadto to wyróżnienie należy się w sposób oczywisty wielu weteranom walki o Niepodległość, np. współtwórcy WZZ na Górnym Śląsku śp. Kazimierzowi Świtoniowi. Niemniej liczę, że wniosek POKiN zostanie jednak uwzględniony.

 

 


„Rzeczpospolita”/ (pac), Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

Komentarze są zamknięte