Wchodzi w życie ustawa wspierająca niepełnosprawnych w stopniu znacznym

Zastępca Naczelnego

Dziś wchodzi w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.Zgodnie z ustawą osoby te będą miały, między innymi, dostęp do lekarzy specjalistów poza kolejnością oraz nielimitowane świadczenia z zakresu rehabilitacji. Placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe, wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących.

Świadczenie z zakresu opieki lekarza specjalisty nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Narodowy Fundusz Zdrowia ma przeznaczyć na realizację świadczeń wynikających z realizacji tej ustawy kilkaset milionów złotych. 225 milionów złotych już przeznaczono na rehabilitację osób niepełnosprawnych, a na zaopatrzenie w wyroby medyczne – ponad 138 milionów złotych.

NFZ uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym można uzyskać kompleksową informację na ten temat. Numery telefonów są dostępne na stronach Funduszu.

Niewykluczone jednak, że ustawa będzie zmieniona jeszcze w lipcu. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos mówił, że trzeba dopisać do niej uprawnienia dla wszystkich niepełnosprawnych dzieci do 16. roku życia.

Przepisy wcześniejsze stanowią, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydawane jest dla osób, które ukończyły 16 lat.

PAP

Komentarze są zamknięte