Czysty Beskid Sądecki

PAC

Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce zapoczątkowana już wiele lat temu w Tatrach akcja społeczna pod hasłem „Czyste góry”. Co rok pod koniec czerwca na szlaki turystyczne wyruszają wolontariusze, aby posprzątać to, co zostawili po sobie ludzie nie umiejący zachować się na łonie przyrody.

Klub Podróżników Śródziemie z Krakowa postanowił przywrócić porządek w Beskidzie Sądeckim, który okazał się jednym z najczystszych pasm górskich w Małopolsce. W miniony weekend 25 osób przeszło ponad 60 kilometrów tras w pobliżu Jaworzyny Krynickiej zbierając w sumie zaledwie kilka 120 litrowych worków śmieci, co napawa optymizmem.

To niewiele w porównaniu do innych naszych akcji w Pieninach, czy w Gorcach. Sądeckie szlaki są zadbane i bardzo dobrze oznakowane i są kosze na śmieci. Przy rozstajach bardzo często znajduje się żółty kosz, profesjonalny, z nakryciem chroniącym przed zwierzyną – powiedziała Radiu Kraków jedna z uczestniczek akcji.

A jej organizator Albin Marciniak dodał:

– Staramy się edukować przy okazji zbierania śmieci, no bo ogromna ilość plastikowych butelek, które zalegają na szlakach, to pułapka na drobną zwierzynę. Zachęcone zapachem tego, co tam w środku było: jaszczurki, zaskrońce, czy chociażby owady wchodzą do środka i w tych butelkach giną.

 

Kolejną zbiórkę śmieci Klub Podróżników Śródziemie z Krakowa planuje zorganizować jesienią w Pieninach”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.