O tej sprawie pisałem już tutaj wielokrotnie, więc dzisiaj ograniczę się jedynie do zadania władzom Krakowa konkretnego pytania: kiedy wreszcie rozpocznie się budowa pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci” na bulwarze Czerwieńskim (między Wawelem a Skałką) oraz „Tym, którzy stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956” na placu Inwalidów?
Projekty i lokalizacje dla obu monumentów zostały już dawno zaakceptowane przez Radę Miasta Krakowa, której uchwały w tej materii winien wykonać prezydent. A okazja jest znakomita: rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Krakowskie środowiska kombatanckie, w szczególności weterani AK oraz Żołnierze Niezłomni i ich potomkowie z rosnącą niecierpliwością czekają na realizację postanowień RMK przypominając co pewien czas jej przewodniczącemu Bogusławowi Kośmiderowi jak również prezydentowi, profesorowi Jackowi Majchrowskiemu, o potrzebie wywiązania się z podjętych zobowiązań. Jako ludzie „starej daty” nie wyobrażają sobie bowiem, aby złożone im wiele lat temu obietnice nie zostały sfinalizowane.
Na ich prośbę kieruję więc sformułowane wyżej pytanie z nadzieją na pozytywną odpowiedź w postaci niezwłocznego rozpoczęcia budowy obu pomników. Jubileusz 100-lecia powrotu Polski na mapę Europy powinien zmobilizować władze słynącego z umiejętnego kultywowania tradycji patriotycznych Krakowa do podjęcia stosownych działań w celu upamiętnienia bohaterów Armii Krajowej oraz antykomunistycznego podziemia zbrojnego z lat 40. i 50. ubiegłego wieku.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.