Żabka – placówką pocztową, w której nie można wysłać listu czy nadać paczki. A kontrole? – Mój szef wie o wszystkich kontrolach wcześniej

Zastępca Naczelnego

Państwowa Inspekcja Pracy zabrała się za sklepy spożywcze, które przemianowały się na placówki pocztowe i dzięki temu są czynne bez ograniczeń w każdą niedzielę. Do sądów w całej Polsce zaczęły trafiać wnioski o sprawdzenie, czy nie łamią one prawa – podaje serwis Rmf24.pl.Placówek pocztowych nie obowiązuje wprowadzony w marcu br. zakaz handlu w niedziele. Dlatego niektóre małe sklepy postanowiły to wykorzystać i oferują – oprócz zakupów – np. możliwość wysyłania i odbierania paczek. Dzięki temu mogą działać w niedziele niehandlowe nie tylko, gdy za ladą stoi ich właściciel. Tego dnia mogą w nich normalnie pracować zatrudnione osoby.

Status placówek pocztowych zyskała część sklepów sieci Żabka, która od pewnego czasu współpracuje z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL. Ich franczyzobiorcy umieścili na swoich punktach naklejki z napisem „Placówka pocztowa”.

Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, która w maju br. rozpoczęła kontrole w sklepach przemianowanych na placówki pocztowe, takie działanie nie jest zgodne z prawem. W związku z tym inspektorzy z PIP postanowili wystąpić do sądów, by te ostatecznie rozstrzygnęły tę sprawę.

Żabka uważa, że nie łamie prawa
– W kilkunastu przypadkach inspektorzy mieli uwagi wobec statusu placówki pocztowej i możliwości zatrudniania pracowników z tego tytułu – napisała sieć Żabka w oświadczeniu przesłanym serwisowi Rmf24.pl. Jednak, zdaniem firmy, działanie jej franczyzobiorców, jest zgodne z prawem.

W naszym przekonaniu, opartym o kilka niezależnych ekspertyz prawnych, nie ma żadnych podstaw, aby kwestionować uprawnienia franczyzobiorców do korzystania z tego wyłączenia w sytuacji, gdy mają umowę z operatorem pocztowym dającą im ten status.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości już zapowiadają zmiany w prawie, które mają uniemożliwić przemianowywanie sklepów w placówki pocztowe, by w ten sposób obchodzić zakaz handlu w niedziele.

Osobiście sprawdziłem jak wygląda praca w „żabce” – placówce pocztowej. Okazuje się, że wysłać listu w niej nie można, kupić znaczka pocztowego także nie. Również nadanie paczki jest niemożliwe, jak również wypłata z konta osobistego jest równie niemożliwa.

A co można? – Tak naprawdę w tej chwili to nowa ustawa służy tylko franczyzobiorcom, którzy zatrudniają nas zwykłych ludzi. Omijają w ten sposób zakaz handlu w niedzielę, bo nie muszą osobiście stać za ladą w niedzielę i często bezwzględnie wymagają od nas pracowników, byśmy pracowali w niedzielę, często przez kilka tygodni pod rząd – usłyszałem od jednej ekspedientki sklepu „ŻABKA” w Kędzierzynie-Koźlu. – A kontrole? – Panie, mój szef wie wcześniej o wszelkich kontrolach, więc o czym my mówimy.

W.S

Komentarze są zamknięte