Opolskie firmy i ZUS pozytywnie o e-składce

Zastępca Naczelnego

Ponad 2 miliardy złotych wpłacili przedsiębiorcy od początku roku do opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach e-Składki. Od stycznia, płatnicy składek mają indywidualny numer rachunku. Do końca maja wysłali 259 tysięcy przelewów…była tylko jedna pomyłka.O to, czy nowy sposób wpłacania składek się sprawdzi, obawiali się pracodawcy i ci, którzy samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą. Po kilku miesiącach przedsiębiorcy i ZUS są zadowoleni. Mówią jednym głosem: pomysł e-składki wypalił. Płatnicy składek, bo zamiast kilku przelewów wpłacają ogólną kwotę na swoje konto, a ZUS sam podzieli pieniądze na konkretne rodzaje ubezpieczeń. Plusy projektu dostrzegają też przedstawiciele ZUS.

– Dzięki e-składce rozliczenia z płatnikami są przejrzyste. Wpływy są wyższe niż w analogicznych miesiącach ubiegłych lat. Teraz w regionie jest 46 tysięcy aktywnych płatników, którzy regularnie wpłacają składki i właściwie nie popełniają przy tym błędów. Przedsiębiorcy oszczędzają na czasie i kosztach, a my w każdej chwili możemy im pokazać jak dzielone są pieniądze na ich koncie w ZUS – Antoni Malaka, dyrektor Oddziału ZUS w Opolu.

Jeśli firma ma niedopłaty i w rezultacie zadłużenie, to bieżące wpłaty ZUS w pierwszej kolejności księguje na najstarsze zaległości. Jednak taka wiadomość jest szczególnie cenna dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które dobrowolnie wpłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli w styczniu 2018 r. ktoś miał zaległości w opłacaniu składek na własne ubezpieczenie – to ryzykował – że utraci prawo do zasiłku chorobowego. ZUS ciągle ostrzega przed takimi skutkami.

– Chcemy, żeby taką wiedzę mieli ci, którzy dobrowolnie zgłosili się do ubezpieczenia chorobowego i mieli zadłużenie. Wysłaliśmy do tych osób ponad 5600 zawiadomień o saldzie na koncie i rozliczeniu wpłat przekazanych po 1 stycznia. Po to, żeby uzupełnili zaległości i nie byli wyłączeni z ubezpieczenia chorobowego. W całej Polsce specjalne listy trafiły do 341 tysięcy płatników, którzy zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Każdy przedsiębiorca, pracodawca i instytucja może sprawdzić co dzieje się na koncie płatnika na Portalu Usług Elektronicznych oraz u doradców płatnika w każdej placówce ZUS w województwie opolskim.

Sebastian Szczurek
Rzecznik Regionalny ZUS
województwa opolskiego

Komentarze są zamknięte