Byłe szefostwo ABW przed komisją śledczą Amber Gold. Czy Bondaryk i Łuczak będą sypać i pogrążą Donalda Tuska?

Zastępca Naczelnego

Ci ludzie wiedzą najwięcej o podejrzanych ruchach służb specjalnych w kontekście afery Amber Gold! Szefowie ABW: gen. Dariusz Łuczak, gen. Krzysztof Bondaryk oraz b. dyrektor Departamentu Postępowań Karnych ABW Jan Bilkiewicz staną jeszcze w tym tygodniu przed komisją śledczą ds. Amber Gold!Wczoraj o godz. 10 jako pierwszy zeznania przed komisją złożył ma b. szef ABW gen. Dariusz Łuczak, który kierował Agencją w od połowy kwietnia 2013 do połowy listopada 2015. Jego zeznania mogą rzucić nowe światło na działania agencji w kwestii Amber Gold już po wybuchu afery. ABW zajmowała się sprawą przekrętu jeszcze w 2015 roku. Po nim zeznawał b. dyrektor Departamentu Postępowań Karnych ABW Jan Bilkiewicz. Natomiast w środę przesłuchany zostanie b. szef ABW gen. Krzysztof Bondaryk, który kierował Agencją od stycznia 2008 r. do połowy stycznia 2013 r. Jego zeznania mogą okazać się kluczowe dla odkrycia rzeczywistych działań ówczesnego premiera ws. wyjaśnienia afery.

– Będziemy pytać o to, jak powstawała informacja z 24 maja 2012 r., którą gen. Krzysztof Bondaryk skierował do sześciu najważniejszych osób w państwie. Będziemy również pytali o szereg nieprawidłowości, które ujawniliśmy podczas przesłuchań funkcjonariuszy ABW z delegatury gdańskiej i delegatury stołecznej ABW oraz z centrali – stwierdził wiceprzewodniczący komisji poseł Jarosław Krajewski.

W maju 2012 r. Krzysztof Bondaryk wysłał notatkę dotycząca Amber Gold m.in. do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premier Donalda Tuska oraz ministra finansów Jacka Rostowskiego. Była to informacja z art. 18 ustawy o ABW, czyli mogąca mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji RP. W piśmie poinformowano, że w ocenie Agencji Amber Gold to piramida finansowa, a środki klientów wyprowadzane są do należących do spółki linii lotniczych OLT Express i że w najbliższych dniach ABW złoży zawiadomienie do prokuratury.

Krajewski powiedział, że przesłuchanie gen. Bondaryka zakończy serię przesłuchań świadków ze służb specjalnych.

– Pełny materiał, zarówno materiał dowodowy jak i przesłuchania świadków z CBA i ABW, będzie służył przedstawieniu w sprawozdaniu z prac komisji dokładnej oceny prawidłowości i legalności działań podejmowanych przez ABW i CBA wobec grupy Amber Gold – dodał Krajewski.

Kpina! Były wicedyrektor gdańskiej ABW: „Nie przypominam sobie, bym mógł zlecić działania operacyjne w sprawie Michała Tuska”

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

PAP

Komentarze są zamknięte