Przyjdź zanim cię przyniosą

PAC

Księża używają różnych sposobów, aby zachęcić wiernych do regularnego uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Niekiedy ich pomysły budzą jednak spore kontrowersje jak ten przedstawiony niżej.


Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach (powiat ostrowski) ksiądz Damian Hołoś wywiesił w należących do niej Sieroszewicach baner o wymiarach dwa metry na jeden z napisem „Przyjdź do kościoła – niedziela – zanim cię przyniosą” oraz z fotografią osób wnoszących trumnę w progi świątyni.

Duchowny powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że zdjęcia kościoła i pogrzebu zrobił samodzielnie.

A napis też sam wymyśliłem. W ten sposób chcę przypomnieć ludziom, żeby do kościoła uczęszczali za życia, a nie wtedy, kiedy rodzina urządza pogrzeb – dodał.

Jednocześnie zapewnił, że nikomu nigdy nie odmówił katolickiego pogrzebu, z tym że zmarłego, który za życia nie chodził do kościoła wprowadza do niego nie on osobiście, lecz rodzina.

Baner nie spodobał się niektórym wiernym, a także lokalnym władzom.

Jestem osobą wierzącą, ale nie na miejscu jest, żeby w taki sposób codziennie przypominać o naszej śmierci. Nic nie mogę zrobić, bo każdy ma prawo do wyrażania swoich pomysłów, nawet w taki dziwny sposób – skomentował w rozmowie z PAP wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski.

A sołtys Tadeusz Łapiński stwierdził, że „mieszkańcy mówią, iż kościół jest od tego, żeby się w nim modlić, a nie od tego, żeby w taki sposób przypominać nam o naszym losie”.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte