Prezes IPN apeluje do Polonii amerykańskiej

PAC

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek zaapelował do amerykańskiej Polonii, aby ta nie głosowała więcej na burmistrza Jersey City Stevena Fulopa oraz na jego partię w związku z zapowiadanym przez niego usunięciem pomnika Katyńskiego z Exchange Place w Jersey City – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

– Ani jednego polskiego głosu na burmistrza. To, czy ten pomnik zostanie w tym miejscu, i w tym momencie to jest taki papierek lakmusowy tego, czy państwo polskie jest państwem poważnym. Myślę, że można prowadzić negocjacje, można prowadzić rozmowy, ale żeby prowadzić negocjacje, to potrzebne są argumenty. Jeżeli to jest kwestia polityczna, to jest potrzebny argument polityczny. Argument siły, a takim argumentem w systemie parlamentarnym jest kartka wyborcza. Myślę, że tutaj potrzebny jest zdecydowany głos Polonii amerykańskiej. Ani jednego polskiego głosu na pana burmistrza, na środowisko, na partię, którą reprezentuje. To jest okazja, żeby Polonia amerykańska w tym momencie się policzyła. Myślę, że to jest jedyna droga do tego, żeby ten pomnik został w tym miejscu – powiedział PAP dr Szarek.

Zdaniem prezesa IPN pomnik Katyński jest niezwykle ważny dla polskiej pamięci narodowej, upamiętnia bowiem nie tylko zagładę polskich elit w latach II wojny światowej, ale także przypomina Amerykanom, że wojna zaczęła się w 1939 roku, a nie jak większość z nich sądzi dopiero po japońskim ataku 7 grudnia 1941 roku na amerykańskie bazy floty i lotnictwa w Pearl Harbor na Hawajach.

– W 1941 roku Polska miała już wymordowaną elitę. To już było po zbrodni pomorskiej, po akcji AB, po Palmirach, po wywózkach w głąb Związku Sowieckiego i po Katyniu. Kolejną ważną funkcją pomnika Katyńskiego przedstawiającego związanego polskiego oficera z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin jest przypomnienie Amerykanom, że w 1939 roku Polska stała się ofiarą agresji innych państw – dodał. Podkreślił też zasługi twórcy monumentu Andrzeja Pityńskiego, którego rodzina związana jest z polskim podziemiem antykomunistycznym, a on sam został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego.

Dr Szarek odniósł się też do skandalicznych słów Fulopa na temat marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, którego określił on jako znanego antysemitę, białego nacjonalistę i osobę zaprzeczającą Holokaustowi.

– To jest bezprzykładny atak na marszałka Senatu Rzeczypospolitej, czyli tym samym na państwo polskie – oświadczył prezes IPN w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte