ZUS bliżej Obywatela: zatrudniasz więcej niż pięciu pracowników? Ta wiadomość jest dla ciebie!

Zastępca Naczelnego

Opolski ZUS apeluje do ponad dwóch tysięcy firm w regionie. Specjalnym listem przypomina, że przedsiębiorcy rozliczający składki za więcej niż pięciu pracowników, od dwóch lat powinni mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. O ustawowym obowiązku zapomniało dokładnie 2033 firm, w tym aż 705 ze stolicy województwa i powiatu opolskiego.
Akcja opolskiego oddziału ZUS jest związana z tym, że od 1 lipca zmieni się to, do czego od lat przyzwyczajony jest każdy, kto choć raz był u lekarza albo w szpitalu. Po takiej wizycie dostajemy zielony druk, który potwierdza, że jesteśmy chorzy i nie musimy iść do pracy – tzw. L-4. Od lipca lekarze będą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. Co wspólnego mają z tym pracodawcy?

– Płatnicy, którzy zgłosili do ubezpieczenia powyżej pięciu pracowników, już od 1 stycznia 2016 roku powinni mieć możliwość otrzymywania zwolnień chorobowych wystawionych elektronicznie. Gdy firma nie ma konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to nawet jeśli lekarz wystawi zwolnienie online, nie będzie mógł go przesłać do pracodawcy – wyjaśnia Radosław Siczewski z opolskiego oddziału ZUS. Lepiej więc nie ignorować korespondencji z ZUS, bo dla wielu opolskich przedsiębiorców to ostatni dzwonek, żeby spełnić swój obowiązek. Najwięcej przypomnień trafi do skrzynek pocztowych firm w powiecie opolskim bo 705. Ponad 250 w powiecie nyskim, po 200 w powiatach brzeskim i oleskim.

– Naszą akcją chcemy uświadomić pracodawcom, że konto na PUE ZUS to dla nich ewidentne korzyści. Szef firmy albo inna osoba, którą upoważni może dostawać powiadomienia o chorobowym pracownika e-mailem albo sms-em. Takie uprawnienie może mieć pracownik działu kadr czy biura rachunkowego. To szybkie i wygodne rozwiązanie, z natychmiastową informacją o niedyspozycji konkretnego zatrudnionego – dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.
Opolski oddział ZUS w swoim piśmie wskazuje na dwa proste kroki, dzięki którym każdy pracodawca dowie się co zrobić, aby otrzymywać elektroniczne zwolnienia chorobowe pracowników i jak upoważnić inną osobę by miała wgląd do takich informacji. Do listu dołączony jest gotowy druk pełnomocnictwa, który wystarczy wypełnić i przesłać do dowolnej placówki ZUS w województwie opolskim.

Sebastian Szczurek Rzecznik Regionalny ZUS województwa opolskiego

Komentarze są zamknięte