ZUS bliżej Obywatela: trzy miesiące e-składki i najlepszy kwartał w ZUS-ie od lat

Zastępca Naczelnego

Takiego pierwszego kwartału w opolskim ZUS-ie nie było. Do końca marca przedsiębiorcy z regionu wpłacili z tytułu składek ponad 1 mld 205 mln 214 tys. zł. Wprowadzenie e-składki, czyli tylko jednego przelewu w miesiącu na indywidualny rachunek uporządkowało relacje między płatnikami a ZUS-em. Efekty wdrożenia e-składki widać jak na dłoni. Śladowa ilość pomyłek w przelewach przedsiębiorców oraz rekordowa kwota zaksięgowanych środków przez opolski ZUS. Takie są rezultaty nowej formuły w sposobie wpłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Oddział ZUS w Opolu w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. odnotował najwyższą sumę wpłat w zestawieniu z tymi samymi miesiącami lat ubiegłych. W porównaniu do końca marca 2017 r. wzrost ten wyniósł 9,87 proc., a wobec analogicznego okresu 2016 r. o 16,24 proc. Biorąc zaś pod uwagę pierwszy kwartał 2018 r. i 2011 r. różnica sięga aż 429 mln zł, co oznacza wzrost wpływów o 35,67 proc.
– W pierwszym kwartale, na 157 515 wpłat nie udało się poprawnie zaksięgować tylko jednego przelewu, ale sytuację szybko wyjaśniliśmy z nadawcą. Jeden przelew to komfortowa sprawa dla płatników, ale również dla nas. Żadna ze stron nie traci czasu na wyjaśnianie błędów, a nasi klienci mają porządek na swoich kontach. Jedna operacja ze strony przedsiębiorcy załatwia sprawę, bo nasz system podzieli kwotę na poszczególne rodzaje ubezpieczeń – wyjaśnia Jolanta Pałosz, dyrektor do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS.
Przed wdrożeniem e-składki, średnio miesięcznie w skali kraju płatnicy popełniali nawet 23 tys. błędów w przelewach. Teraz w Polsce niezidentyfikowane wpłaty nie przekraczają 40 miesięcznie.
– Nowy system działa jak uszczelka. Jeśli każdy przedsiębiorca czy osoba samodzielnie prowadząca działalność gospodarczą ma własny, niepowtarzalny numer rachunku, to musiałby włożyć wiele wysiłku, żeby się pomylić albo zrobić to świadomie. Wpłaca jedną ogólną kwotę bez dzielenia na kilka odrębnych kont jak kiedyś. Oszczędza czas, bo w ciągu roku realizuje 12 wpłat, a nie na przykład 48 – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS w województwie opolskim. Jeśli rejestrujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej w urzędzie miasta lub gminy to w ciągu kilku dni dostaniesz z ZUS-u specjalny list z wygenerowanym NRS czyli indywidualnym numerem rachunku składkowego. Jeśli natomiast prowadzisz firmę i chciałbyś zobaczyć w jaki sposób ZUS rozlicza wpłacone składki, załóż profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS albo zapytaj o to w najbliższej placówce Zakładu.

Sebastian Szczurek regionalny rzecznik ZUS w województwie opolskim

Komentarze są zamknięte