Diecezja Opolska: najbliższe wydarzenia

Zastępca Naczelnego

Biuro Prasowe Diecezji Opolskiej przedstawiło najbliższe wydarzenia, jakie będą miały miejsce w najbliższym czasie, na terenie działalności Diecezji Opolskiej. Oto one:Ostatnie wielkopostne spotkanie Bractwa św. Józefa. Braci św. Józefa z całej diecezji zapraszamy na wielkopostne spotkania modlitewno-formacyjne. Ostatnie spotkania odbędą się w następujących terminach: 15 marca (czwartek) o godz. 18.00 w Starym Koźlu dla rejonu Kędzierzyn; 16 marca (piątek) o godz. 17.30 w parafii św. Michała w Prudniku dla rejonu Prudnik; 17 marca (sobota) o godz. 15.30 w kościele Wniebowzięcia NMP w Raciborzu dla rejonu Racibórz i 20 marca (wtorek) o 17.30 w Walcach dla rejonu Krapkowice. Pełny harmonogram spotkań oraz wszelkie informacje o wspólnocie dostępne są na stronie www.bractwoswietegojozefa.pl.

Czuwanie wielkopostne Ruchu Szensztackiego w Winowie. W piątek 16 marca w godz. 19.00-24.00 w kościele Ducha Świętego w Winowie odbędzie się Adwentowe Czuwanie Ruchu Szensztackiego diecezji opolskiej pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Opolu. 16 marca po raz trzeci w Opolu odbędzie się edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Jest to propozycja formy indywidualnej formy pobożności, która polega na rozważaniu stacji Drogi Krzyżowej w trakcie nocnego, samotnego (lub w grupach do 10 osób) przejścia dystansu co najmniej 40 km. Osoby zainteresowane przejściem jedną z dwóch opolskich tras: św. Anny (na Górę św. Anny – 42 km) lub MB Opolskiej (pętla wokół Opola – 44 km), zapraszamy do składania deklaracji przejścia za pośrednictwem strony internetowej www.edk.org.pl oraz przybycia na Mszę św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego 16 marca 2018 r. o godz. 20.00. Po Mszy św. odbędzie się dystrybucja pakietów zawierających rozważania, mapę, opis trasy, odblask i przypinkę (koszt ok. 10 zł). Uwaga! W związku z aktualnymi zaleceniami pomysłodawców EDK, w tym roku nie będzie oznakowania tras w terenie, ani obsługi medyczno-transportowej. Organizatorzy doradzają rozważenie swojej kondycji i stanu zdrowia oraz zapewnienie sobie ewentualnego transportu z trasy w przypadku kontuzji.

Ładowarka. Spotkanie dla młodzieży gimnazjalnej na Górze św. Anny. Diecezjalne duszpasterstwo młodzieży zaprasza kandydatów do bierzmowania na spotkanie pod nazwą Ładowarka. Odbędzie się ono w dniach 16-18 marca 2018 w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Zaproszeni na to spotkanie są uczestnicy wszystkich poziomów przygotowania do bierzmowania czyli od 6 klasy szkoły podstawowej do 3 klasy gimnazjum. Spotkanie adresowane jest do młodzieży, która chce w nim uczestniczyć. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie www.botafe.pl

Wielkopostne Wykłady Otwarte. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na kolejny z cyklu Wielkopostnych Wykładów Otwartych, które odbywają się w kolejne soboty Wielkiego Postu o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4). Tegoroczny temat cyklu brzmi: „Papież Franciszek: 5 lat”. W najbliższą sobotę w sobotę 17 marca wykład nt. „Pedagogia inkluzji w nauczaniu i postawie papieża Franciszka” wygłosi ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej, w kolejną – 24 marca – ostatni wykład na temat: „Papieża Franciszka wizja liturgii” wygłosi ks. dr hab. Erwin Mateja.

Kolejne wiosenne spotkania misyjne w rejonach. Duszpasterstwo Misyjne Diecezji Opolskiej zaprasza na wiosenne spotkania misyjne. Zaproszenie to kieruje w stronę Członków Papieskich Dzieł Misyjnych oraz wszystkich w jakikolwiek sposób związanych z misjami w swoich parafiach: kapłanów, sióstr zakonnych, alumnów, animatorów misyjnych, katechetów i wszystkich, którym sprawy misji leżą na sercu. Kolejne spotkania odbędą się według następującego porządku: 17 marca 2018 r. (sobota) – Nysa (bazylika) i 24 marca 2018 r. (sobota) – Kluczbork (parafia MB Wspomożenia Wiernych). Początek spotkań o godz. 10.00, zakończenie ok. 13.30.

Misterium Męki Pańskiej w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu zaprasza do wspólnego przeżycia Misterium Męki Pańskiej poświęconego tematyce Eucharystii. Będzie to wydarzenie muzyczno-teatralne, w którym widzowie będą mogli zobaczyć to, co „niewidzialne”.

Rekolekcje wielkopostne dla osób cierpiących z powodu uzależnienia. Rekolekcje odbędą się w Winowie w dniach 22-24 marca 2018 r o godz. 18.00 w kościele pw. Ducha Świętego w Winowie. Rekolekcje poprowadzi diecezjalny duszpasterz trzeźwości, ks. Marcin Marsollek.

Światowy Dzień Młodzieży 2018. Spotkanie odbędzie się w auli seminaryjnej w Opolu 24 marca w godzinach od 10:00 do 21:30. Tematem są słowa: „Nie bój się” zaczerpnięte z orędzia papieża Franciszka na tegoroczny ŚDM. Do udziału w spotkaniu zaproszeni są studenci i młodzież licealna, ewentualnie także uczniowie z 3 klasy gimnazjum. Każdy z uczestników spotkania wcześniej jest zobowiązany do zapisania się na stronie www.botafe.pldo środy 21 marca do godz. 20:00.

Dzień Otwartych Drzwi w szkołach diecezjalnych w Nysie. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie oraz Diecezjalnej Szkoły Podstawowej w Nysie zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi, który odbędzie się w sobotę 24 marca br. w godz. 10.00-13.00. Kandydaci oraz ich rodzice będą mieli możliwość m.in. dowiedzieć się o warunkach przyjęcia do szkoły, poznać ofertę edukacyjną na rok szkolny 2018/2019, spotkać się z dyrekcją szkoły, poznać kadrę nauczycielską, porozmawiać z kolegami, którzy już uczą się w tej szkole oraz zwiedzić budynki szkolne. Szczegółowe informacje na plakacie w załączniku 6., na stronie internetowej www.diec.nysa.pl oraz w sekretariacie szkoły.

Dzień Świętości Życia 2018. Dzień Świętości Życia przypadnie w tym roku po zakończeniu Oktawy Wielkanocnej tj. w poniedziałek 9 kwietnia.

Dzień Otwartych Drzwi w opolskim seminarium. 28 kwietnia 2018 r. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi. Tegoroczne hasło tego dnia, to: ,,Obudź mnie”. W roku poświęconym Duchowi Świętemu chcemy nawiązać do Trzeciej Osoby Boskiej, którą symbolizuje na naszym plakacie gołębica. W programie m.in. zwiedzanie seminarium, spotkania w mniejszych grupach dla dzieci i młodzieży, Msza Święta, koncert zespołu i nabożeństwo. Będzie też ciepły posiłek i coś na słodko. Zapraszamy księży, katechetów i osoby świeckie wraz z grupami wiernych. Grupy prosimy zgłaszać poprzez formularz dostępny na naszej stronie www.seminarium.opole.pl. Zapraszamy również na nasz Facebook.

Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz Wspólnot i Osób Modlących się za Kapłanów.Z okazji 100-lecia święceń kapłańskich św. Maksymiliana M. Kolbego sobotę 28 kwietnia w Niepokalanowie odbędzie się Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz Wspólnot i Osób Modlących się za Kapłanów. W programie: zawierzenie Niepokalanej wspólnot, apostolatów i grup modlitewnych, modlitwy w intencji kapłanów, konferencja, oratorium maryjno-kolbiańskie, świadectwo Andrzeja Moszczyńskiego, projekcja filmu „Dwie Korony” i spotkanie z Adamem Woronowiczem, odtwórcą roli św. Maksymiliana, wieczór uwielbienia, dziękczynienie za sakrament kapłaństwa.

1% podatku na renowację katedry. Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej CRUX ponownie zaprasza do współpracy wszystkich pragnących włączyć się w prace wspomagające ratowanie naszej opolskiej perły gotyckiej architektury. Stowarzyszenie jest Organizacją Pożytku Publicznego nr KRS 0000248126, które może pozyskiwać 1% podatku na renowację opolskiej katedry.

Łączę wyrazy szacunku,
Hanna Honisz
Biuro Prasowe Diecezji Opolskiej

Komentarze są zamknięte