Maraton Odrzański – trochę historii

Zastępca Naczelnego

Jak już wcześniej informowaliśmy w nasze ręce wpadła ostatnio ciekawa publikacja opracowana przez Wydział Oświaty Kultury i Rekreacji Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu datowana na 24 października 1993 roku. Dotyczy ona VIII Maratonu Odrzańskiego.Z publikacji można dowiedzieć się bardzo wiele ciekawych rzeczy. Stąd wiemy na przykład, że zwycięzcami I Maratonu Odrzańskiego, który odbył się w 1986 roku, był Jan Becelewski z Głogowa, który 42 km i 195 metrów przebiegł w czasie 2.29, 07. Wśród kobiet triumfowała Barbara Wiosna-Polewka z Głubczyc, która dystans maratoński przebiegła w czasie 3.27, 07. Zresztą ta sama zawodniczka wygrała także w kolejnym Maratonie Odrzańskim uzyskując czas 3.20, 28.
W V Maratonie Odrzańskim jest także kędzierzyńsko-kozielski akcent. W 1990 roku najszybciej trasę przebiegł Edward Rydzewski, który uzyskał czas 2.23, 11.

– Pamiętam doskonale tamten dzień. Od dwudziestego kilometra biegłem już sam i na metę także wbiegłem samotnie. Mój wynik był na tamte czasy całkiem niezły. Ale przypominam, że biegi długodystansowe nie były tak popularne jak teraz – powiedział nam Edward Rydzewski. (rozmowa z triumfatorem V Maratonu Odrzańskiego wkrótce na www.ngopole.pl)

Ciekawostką jest także sama opłata startowa, która w 1993 roku wynosiła 50 tyś. złotych i należało ją wpłacić na konto do 22 października 1993 roku. Liczyła się data stempla pocztowego. „Zawody rozgrywane będą zgodnie z przepisami PZLA oraz Centralnego Klubu Biegacza.” – głosił komunikat. Nawet nie wiedzieliśmy, że taka instytucja istniała.

Warto dodać, że niestety uczestnicy XVI Maratonu Odrzańskiego, który odbędzie się 28 października 2018 roku, pobiegną inną trasą, niż ta z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Osiągnięte wyniki trudno więc będzie porównać z tymi osiąganymi przez „starych mistrzów”.

Warto wspomnieć, że do tej pory do XVI Maratonu Odrzańskiego zgłosiło się 105 osób. Organizatorzy liczą oczywiście na zdecydowanie większą frekfencję i zapewniają, że październikowa impreza biegowa w Kędzierzynie-Koźlu, będzie zorganizowana na profesjonalnym poziomie.

Wcześniej ODRZAŃSKIE KONSORCJUM planuje zorganizowanie dwóch mniejszych imprez. Pierwsza przeznaczona jest dla dzieci. To II Minimaraton Manhatan Jana Pawła II na dystansie 4, 219 km. (2.04.2018) Druga, to ciekawie zapowiadające się I Kryterium TRIBIKE im. Wernera Lepicha na dystansie 30 km. Intensywne treningi kolarskie, nie tylko w Kędzierzynie-Koźlu już podobno trwają. Kryterium odbędzie się 14.07.2018 roku.

Patronat medialny nad wszystkimi trzema imprezami sportowymi organizowanymi przez ODRZAŃSKIE KONSORCJUM objęła redakcja www.ngopole.pl

Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte