Szef „S” – hasłem dla PO powinno być: cała Platforma na kasy w niedzielę

Zastępca Naczelnego

Jeżeli politycy PO zdecydują się usiąść na kasy, pokażą, że im zależy na obywatelach; hasłem dla PO powinno być: cała Platforma na kasy w niedzielę – ocenił szef „Solidarności” Piotr Duda, odnosząc się do zapowiedzi PO ws. złożenia projektu ustawy znoszącej ograniczenia handlu w niedziele.11 marca – to pierwsza niedziela, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów.

W poprzedzającą ten dzień sobotę przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann i posłanka Małgorzata Janyska na konferencji prasowej w Warszawie zapowiedzieli, że Platforma Obywatelska wniesie na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Podobne briefingi jak w Warszawie PO zaplanowała na sobotę w blisko 30 miastach w całej Polsce.

Do zapowiedzi Platformy odniósł się w rozmowie z portalem wpolityce.pl przewodniczący NSZZ „Solidarności”. Piotr Duda podkreślił, że projekt ograniczenia handlu w niedzielę jest projektem obywatelskim. Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub.r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. „S”. „Podpisało się pod nim ponad pół miliona osób. To oznacza, że obywatele życzą sobie ograniczenia handlu” – zaznaczył Duda.

PO zapowiada ustawę znoszącą ograniczenia handlu w niedziele
Platforma Obywatelska wniesie na najbliższym posiedzeniu Sejmu projektu ustawy uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta – zapowiedzieli w sobotę w Warszawie przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann i posłanka Małgorzata Janyska.

Jego zdaniem konferencje, na których politycy PO zapowiedzieli złożenie projektu, to – jak mówił – „kolejna akcja, która może im tylko przysporzyć jeszcze więcej minusów”. „Zamiast organizować konferencje, niech politycy PO siadają w niedzielę na kasy w marketach jako wolontariusze” – dodał.

„Jeżeli politycy Platformy zdecydują się usiąść na kasy, pokażą, że im zależy na społeczeństwie i na obywatelach” – powiedział Duda. Jak ocenił, hasłem dla PO powinno być: „cała PO, cały komitet polityczny PO na kasy w niedzielę”.

Szef „S” zapewnił, że nowe przepisy mają zapewnić części pracownikom możliwość spędzenia niedzieli w gronie rodzinnym. „Wiedzieliśmy, że jest doskonały moment na wprowadzenie zakazu handlu. Dzisiaj mamy czas pracownika” – podkreślił.

Duda zauważył, że w przestrzeni medialnej pojawiają się głosy mówiące o przyszłych zwolnieniach. „Ale słyszymy również, że niektóre sieci mają zatrudniać kilka tysięcy dodatkowych pracowników na piątki i soboty. Dezinformacji jest sporo” – wskazał przewodniczący.

Według szefa „S” Platforma „zawsze idzie wbrew obywatelom”. „Słowo +obywatelska+ w nazwie partii nie ma nic wspólnego z obywatelskością” – ocenił.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie będzie obowiązywał m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.(PAP)

agzi/ mhr/

Komentarze są zamknięte