Od Startu Kłodnica po Vuelta Espania

Zastępca Naczelnego

Piotr Ruczka lider Odrzańskiego Konsorcjum i Roman Chtej przeglądają wycinki prasowe z lat 60-tych ubiegłego wieku.

Roman Chtiej ur. 21 stycznia 1941r. w Guesnain we Francji. Urodził się w rodzinie polskich emigrantów, ale w dzieciństwie powrócił do Polski. Był zawodnikiem klubów Legia Warszawa i Start Kłodnica (Kędzierzyn-Koźle) dokąd na treningi przyjeżdżał na rowerze z Branic. W 1963 uczestniczył w mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym, zajmując 5 miejsce w drużynowym wyścigu na 100 km. Startował również w tych mistrzostwach w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego, ale wycofał się w trakcie jazdy po kraksie, w której uczestniczył.
Dwukrotnie wygrywał mistrzostwa Polski w indywidualnym wyścigu szosowym. W 1961 zwyciężył w pierwszym z trzech wyścigów rozgrywanych w celu wyłonienia mistrza Polski i triumfował w końcowej klasyfikacji trzech wyścigów. W 1963 zwyciężył w klasycznie rozgrywanym wyścigu o mistrzostwo Polski. Był też mistrzem Polski w torowym wyścigu na 50 km (1962), a w 1962 zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w torowym wyścigu indywidualnym na 4000 m na dochodzenie. Wygrał również pierwszą edycję Małopolskiego Wyścigu Górskiego (1961).
W 1964 wyjechał do zachodniej Europy i jeździł w zawodowych grupach kolarskich Terrot – Leroux (Belgia – 1964) i Pelforth – Sauvage – Lejeune (Francja – 1966-1968) jako Rene Chtiej. W czasie kariery zawodowej wygrał m.in. wyścig Francja-Belgia w 1966, a w 1968 uczestniczył w Vuelta a España, nie kończąc jednak wyścigu.
Jest bratem innego kolarza Jana Chtieja. Dzisiaj ponownie mieszka w Kędzierzynie – Koźlu.

Jak poinformował nas lider Odrzańskiego Konsorcjum Piotr Ruczka, Roman Chtej będzie gościem honorowym I Kryterium, TRIBIKE im. Wernera Lepicha, które odbędzie się na ulicach Kędzierzyna-Koźla 14 lipca 2018 r.

oprac. WuEs

foto: Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte