Prezydent: powstańcy styczniowi byli wielkim mitem czczonym w II RP

Zastępca Naczelnego

Powstańcy styczniowi byli wielkim mitem i byli czczeni w II RP. Z niezwykłym szacunkiem traktowano pamięć o powstaniu – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia wystawy „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości” w Ciechocinku (Kujawsko-Pomorskie).„To wystawa upamiętniająca tych, którzy byli ojcami niepodległości – tak ich nazywamy, tych, którzy do odzyskania przez Polskę niepodległości w wielkim stopniu przyczynili się swoją pracą i ofiarnością oraz walką w tamtych latach, kiedy, jak śpiewali legioniści, +mówili żeśmy stumanieni, nie wierząc nam, że chcieć to móc+. Mieli odwagę, wizję, wiarę głęboką w to, że Polska może się odrodzić” – powiedział Duda otwierając ekspozycję w dworku prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Ciechocinku.

 

Jak dodał, to dzięki wierze, poświęceniu, pracy i błyskotliwości powstańców Polska „wróciła na mapę Europy i świata, ale ta wiara nie wzięła się znikąd”. „Wzięła się ona z wychowania, ta wiara wzięła się z wcześniejszych przykładów, z legendy, która była w rodzinach, w polskim społeczeństwie przez czas zaborów: legendy przede wszystkim powstańców styczniowych z 1863 roku. Dziś jest 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Cieszę się, że mogłem przed momentem w Ciechocinku przy obelisku upamiętniającym Romualda Traugutta – dyktatora powstania – złożyć wieniec jako prezydent RP, oddając hołd temu wielkiemu patriocie, wspaniałemu Polakowi, ale symbolicznie oddając hołd wszystkim, którzy w tym powstaniu walczyli i oddali życie” – mówił prezydent.

Prezydent, zaznaczył, że ludzie, którzy oddali w tym powstaniu za Polskę swoje życie, „byli wielkim mitem i byli czczeni w II RP”. „Z niezwykłym szacunkiem traktowano pamięć o Powstaniu Styczniowym. Chciałbym żebyśmy my także, z takim samym szacunkiem i z taką samą jednością w polskim społeczeństwie uczcili stulecie odzyskania niepodległości” – podkreślił.

„Chciałbym żeby wszyscy poczuli, że sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, to niezwykle ważny dla nas moment. To jest wielka rzecz mieć ojczyznę, bo my, którzy mieliśmy ją zawsze – oczywiście przez część naszego życia ona nie była suwerenna, nie była w pełni niepodległa (…) – ale była na mapie i nazywała się Polską” – przypomniał Duda.

Prezydent powiedział, że chciałby aby odbywało się przede wszystkim na szczeblu lokalnym, żeby lokalnie wspominano wydarzenia, które do odzyskania niepodległości nas prowadziły.

„Apeluję do władz samorządowych, żeby takie wystawy miejscowe, lokalne, upamiętniające stulecie odzyskania niepodległości i inne wydarzenia – pomniki, ulice, żeby tego typu inicjatyw było jak najwięcej” – ocenił Duda.

PAP, oprac. Wu Es

Komentarze są zamknięte