„DGP”: miliarderzy przed komisją

Zastępca Naczelnego

Biznesmen Ryszard Krauze (fot) – a oprócz niego być może także Zbigniew Jakubas i Michał Sołowow – ma zostać wezwany przed komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji – pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna”.Dzisiejszy „DGP” przypomina, że kilka dni temu opisał, jak w reprywatyzacyjny proceder – polegający na reaktywowaniu przedwojennych przedsiębiorstw, by zagarnąć należące dawniej do nich nieruchomości – uwikłanych było kilku najbogatszych Polaków. – Prokuratura zajmuje się sprawą przejęcia niezgodnie z prawem działki na warszawskiej Woli – potwierdził cytowany w „DGP” minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

O związkach Ryszarda Krauzego ze sprawą działek na Ulrichowie pisał już wcześniej dziennikarz Onetu Andrzej Gajcy w tekście „Śledczy tropią przedwojenne spółki. Zamieszani są znany biznesmen i resort rolnictwa”.

Jak informuje dziennik, chodzi o kilkadziesiąt hektarów na Ulrychowie. Obecnie stoją na nich galeria handlowa Wola Park i osiedle oraz budowana jest druga linia metra. Kiedyś był to majątek powstałych w 1805 r. zakładów ogrodniczych, przedsiębiorstwa będącego własnością rodziny Ulrichów. W 1945 r. grunty zostały znacjonalizowane. W latach 90. – podaje gazeta – spółkę Ulrichów reaktywowali „ludzie Ryszarda Krauzego”, a firma odzyskała ziemię.

Poza prokuraturą tematem zainteresowali się również członkowie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Jej przewodniczący Patryk Jaki mówi, że w przyszłym roku przeanalizowana zostanie zarówno sprawa opisana przez „DGP”, jak i kilka innych przypadków wskrzeszenia spółek na podstawie kolekcjonerskich papierów wartościowych i zwrotu im nieruchomości lub wypłaty odszkodowań – czytamy w „DGP”.

„W prowadzonym śledztwie przewija się nazwisko byłego miliardera Ryszarda Krauzego” – pisze „DGP” i dodaje, że według informacji gazety, Krauze zostanie wezwany przed komisję weryfikacyjną. Oprócz niego – jeśli się okaże, że mogą coś wnieść do postępowania – wezwani zostaną też dwaj inni biznesmeni: Zbigniew Jakubas i Michał Sołowow.

Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze są zamknięte