Kędzierzyn-Koźle: cmentarz na Kuźniczce będzie większy

Zastępca Naczelnego

Ruszyły prace związane z rozbudową największej miejskiej nekropolii. Wykonawca za nieco ponad 5,3 mln złotych nie tylko przygotuje teren pod nowe miejsca pochówku, ale także wybuduje parking. Roboty zakończą się w przyszłym roku.

To pierwszy etap rozbudowy cmentarza na os. Kuźniczka. Na początku roku gmina przejęła od nadleśnictwa „Kędzierzyn” tereny położone przy ul. Gajowej, gdzie już pojawiły się maszyny budowlane. W zamian przekazała grunty położone przy ul. Krokusów na os. Pogorzelec. Dopłaciła także 822 tys. złotych, gdyż działki przekazywane przez miasto zostały niżej wycenione.

Na nowej część cmentarza będzie się znajdowało około 2 tys. miejsc na groby. Wykonawca wybuduje także kolumbarium z 444 niszami na urny z prochami. Dojścia do kwater zapewnią asfaltowe alejki. Dodatkowo stara i nowa część cmentarza zostaną połączone szeroką aleją. Po północnej stronie ul. Gajowej powstanie parking, który pomieści 83 pojazdy. Cały teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem.

Drugi etap rozbudowy cmentarza może ruszyć najszybciej za dwa, trzy lata. W pierwszej kolejności miasto musi przeprowadzić czasochłonne procedury związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Dopiero na bazie tych dokumentów miasto może rozpocząć rozmowy o przejęciu terenów pod dalszą rozbudowę cmentarza. Nekropolia miałaby zostać rozbudowana w kierunku północnym, równolegle do torów kolejowych. Wtedy też miałaby powstać nowa droga dojazdowa od ul. Grunwaldzkiej.

oprac. WuEs

Komentarze są zamknięte