„Rewolucja protestancka – odnowa czy destrukcja?” – Opole 20 września g. 17.30

Zastępca Naczelnego

Serdecznie zapraszamy na spoktanie klubu Polonia Christiana z profesorem Grzegorzem Kucharczykiem. Tematem spotkania będzie „Rewolucja protestancka – odnowa czy destrukcja?”.

Spotkanie odbędzie się 20 września (środa) o godz. 17:30 w Domu Katechetycznym przy Katedrze Opolskiej w Opolu (ul. Katedralna 2). Protestancka reformacja całkowicie odrzuciła katolicką naukę o sakramentach świętych. Twórcy reformacji utrzymali właściwie tylko sakrament chrztu, pozostałych sześć, o których od początku nauczał Kościół katolicki, odrzucili. Dotyczyło to również sakramentu Ołtarza (Eucharystii), który jest „Źródłem i szczytem” duchowego życia Kościoła (konstytucja soborowa Sacrosanctum Concilium).
Niejeden z tych, którzy po 1517 roku uważali, że odkryli „prawdziwą Ewangelię” wolną od „papistowskich zabobonów”, nie wahali się w tej ostatniej kategorii umieszczać katolickiej Mszy Świętej, którą Kościół odprawiał od początku swojego istnienia. W 1534 roku Francją wstrząsnęła tzw. noc plakatów, gdy pewnej październikowej nocy 1534 roku w Paryżu, Orleanie, Amboise, a nawet na drzwiach królewskiej komnaty pojawiły się plakaty zawierające, jak głosił nagłówek „Prawdziwe artykuły na temat okropnych, wielkich i ważnych nadużyć mszy papieskiej, wymyślonej specjalnie przeciw świętej Wieczerzy Jezusa Chrystusa”.
Później okazało się, że autorem tego pamfletu był protestancki pastor Antoni Marcourt z Neuchâtel. Nie zabrakło również drwin z katolickiej liturgii. Protestancki autor pisał w tym kontekście o „dzwonieniu, wyciu, śpiewaniu, ceremoniach, światłach, okadzaniach, maskaradach i innych małpich popisach”.
To tylko niewielka faktów na temat reformacji i jej twórców. Więcej będziecie mogli Państwo usłyszeć na spotkaniu z prof. Grzegorzem Kucharczykiem!
WSTĘP WOLNY!
Więcej informacji o spotkaniach w ramach klubu „Polonia Christiana” znajdą Państwo na stronie: Piotrskarga.pl

oprac. W.S

Komentarze są zamknięte