Subregion kędzierzyńsko strzelecki: ubędą tony zanieczyszczeń, przybędą kilometry ścieżek i tysiące lamp

Autor Obywatelski

Gmina Kędzierzyn-Koźle wraz z partnerami (Cisek, Polska Cerekiew, Reńska Wieś, Ujazd, Strzelce Opolskie, Zawadzkie, powiat kędzierzyńsko-kozielski, powiat strzelecki) uzyskała ponad 31 mln zł dofinansowania na projekty w obszarze gospodarki niskoemisyjnej i na przygotowanie terenów inwestycyjnych. Dziś w urzędzie miasta przedstawiciele beneficjentów podpisali jedenaście umów o dofinansowanie. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Andrzej Buła i członek zarządu Antoni Konopka.

Dla mieszkańca Kędzierzyna-Koźla realizacja podpisanych umów oznacza w praktyce czystsze powietrze, równiejsze i lepiej oświetlone ulice oraz więcej ścieżek rowerowych. W ramach całego projektu przybędzie ponad 26 kilometrów ścieżek rowerowych, do atmosfery trafi prawie 1300 ton gazów cieplarnianych mniej, a energii zaoszczędzimy prawie 13 tys. gigadżuli na rok.

Realizacja projektu o wartości ponad 30 mln zł potrwa do końca 2019 roku. Gmina Kędzierzyn-Koźle pozyskała na ten cel jako lider subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego prawie 23 miliony złotych. Za ponad 11 mln zł poprawi się oświetlenie 152 ulic, gdzie pojawi się 2560 nowych opraw i 528 nowych słupów. Najwięcej zostanie wymienionych przy al. Jana Pawła II, ul. Grunwaldzkiej, Wojska Polskiego, Energetyków, Tuwima, Gliwickiej i Piastowskiej. Jaśniej zrobi się także na kozielskim Rynku, w parku przy ul. Głubczyckiej, promenadzie nad

Odrą w Koźlu oraz na trasach między plantami a ul. Dunajewskiego oraz ul. 24 Kwietnia i kozielskim parkiem. Od al. Jana Pawła II do obwodnicy zostanie też poprowadzona ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Miłej i części ul. Grunwaldzkiej. Dofinansowanie obu tych zadań wyniesie 8,4 mln zł.

Znacznie przyjemniejszy stanie się też dojazd do autostrady A4. Dwa powiaty, kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki za prawie 10,5 mln zł przebudują swoje drogi (9 kilometrów) od ronda Grunwaldzkiego na obwodnicy przez Cisową aż do ronda w Zalesiu Śląskim. Oba samorządy łącznie otrzymają na ten cel prawie osiem milionów złotych dofinansowania.

Po raz kolejny skutecznie aplikował też o środki Miejski Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o.o. Projekt „Przebudowa i rozbudowa osiedlowej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami do budynków na terenie Kędzierzyna-Koźla” jest wart prawie 16 mln zł. Dofinansowanie wyniesie tu ponad 7 mln zł. W ramach projektu przewidziano modernizację i przebudowę prawie ośmiu kilometrów sieci ciepłowniczej na osiedlach Śródmieście, Pogorzelec i Azoty oraz budowę nowej sieci ciepłowniczej o długości 0,3 km. Nowi odbiorcy zostaną podłączeni na ul. Moniuszki, Arki Bożka, Dębowej, Ligonia, Korczaka, Matejki, Kozielskiej, Kościuszki i Sądowej. Zostanie również przebudowana sieć od komory przy ul. Bema/Reja do komory przy ul. Ligonia, od komory przy ul. Stalmacha 14 do komory przy ul. Damrota 26, od komory przy ul. Mickiewicza 2-4 do komory przy ul. Kościuszki 36A i od komory przy ul. Moniuszki 9-15 do budynku przy ul. Przechodniej 10, przy ul. Karola Miarki i Stalmacha wraz z przyłączami do budynków, Zmiany czekają też sieć na terenie targowiska miejskiego przy ul. Damrota i przyłącza do budynku Kędzierzyńsko-Kozielskiego Centrum Aktywności przy ul. Mostowej w Azotach i jednego z budynków przy placu Wolności. Prace potrwają do końca listopada 2020 roku.

Ponadto trzy samorządy – Cisek, Polska Cerekiew i Reńska Wieś – wybudują na dawnym nasypie linii kolejowej ścieżkę rowerową o długości 16 kilometrów. Trasa poprowadzi od byłego dworca kolejowego w Polskiej Cerekwi do miejskich rogatek na ul. Bolesława Chrobrego. Łączny koszt prac oszacowano na prawie pięć milionów złotych, dofinansowanie dla trzech gmin wynosi łącznie 3,8 mln zł.

Nie zapomniano też o terenach inwestycyjnych w Kędzierzynie-Koźlu, a konkretnie polu południowym. Za 1,35 mln zł zostanie wykonane odwodnienie prawie 61 hektarów, z czego dofinansowanie stanowi aż 1,15 mln zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca sierpnia 2018 roku.

oprac W.S

Komentarze są zamknięte