1 marca – Święto Żołnierzy Wyklętych. Prezes IPN: to sukces m.in. inicjatyw społecznych

Autor Obywatelski

Święto Żołnierzy Wyklętych, to nie tylko ogromny sukces działalności naukowej, edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, ale przede wszystkim dziesiątek, jeżeli nie setek społecznych inicjatyw w całej Polsce – powiedział w środę prezes IPN Jarosław Szarek.

W środę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

„To jest nie tylko ogromny sukces działalności naukowej, edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, ale przede wszystkim dziesiątek, jeżeli nie setek społecznych inicjatyw w całej Polsce, których celem jest oddanie hołdu pokoleniom, które rozpoczęło walkę w czasie II wojny światowej, niektórzy poszli na front już w 1939 roku, działali w strukturach konspiracyjnych od Związku Walki Zbrojnej po Armię Krajową, podziemie narodowe, Bataliony Chłopskie, a po 1945 roku nie pogodzili się ze zniewoleniem komunistycznym, z tym, że Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, zdradzona w Jałcie” – powiedział prezes IPN w radiowych „Sygnałach Dnia”.

Pytany o to, czy z żołnierzy antykomunistycznego podziemia łatwo schodzi piętno bycia bandytą, odpowiedział: „Do dzisiaj jeszcze w wielu środowiskach i w wielu miejscach, prawda o nich bardzo trudno się przebija, o wartościach w imię, których walczyli”.

Szarek przypomniał, że Żołnierze Wyklęci „byli bardzo groźni dla systemu komunistycznego”, bo „jak zniszczyć taką legendę jak gen. Fieldorf +Nil+” – argumentował prezes IPN.

Podkreślił, że „Wyklętym” nie można było niczego zarzucić – mieli wielki autorytet oraz pięć lat walki z okupacją niemiecką, a część z nich również z sowiecką na Kresach Wschodnich. „Trzeba było zabić ich legendę” – dodał Szarek.

„Pamiętajmy, że przez kilkadziesiąt lat oni byli mordowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, ale był jak gdyby drugi proces ich wyklinania właśnie, skazywania na śmierć cywilną, tworzenia z nich bandytów” – zwrócił uwagę prezes IPN.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Komentarze są zamknięte