MRPiPS sprawdzi, dlaczego w niektórych gminach 500+ pobiera nawet 80 proc. dzieci

Autor Obywatelski

Pracujemy nad rozwiązaniami, które udoskonalą to, co już funkcjonuje – powiedziała w piątek w TVP Info minister rodziny Elżbieta Rafalska, pytana o zmiany w programie 500 plus. MRPiPS sprawdzi, dlaczego w niektórych gminach świadczenie pobiera nawet 70-80 proc. dzieci.Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie dziecko i kolejne, natomiast w przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze (lub jedyne) dziecko.

Minister pytana, czy rząd planuje zmiany w programie 500 plus, powiedziała: „Pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które udoskonalą to, co już funkcjonuje”.

Wskazała, że np. w niektórych, nielicznych, gminach świadczenie 500 plus pobiera nawet 70-80 proc. dzieci. „Chcemy sprawdzić, czy jest to związane np. z funkcjonowaniem szarej strefy, czy rzeczywiście jest takie głębokie ubóstwo, że prawie wszystkie dzieci pobierają tam świadczenie” – powiedziała.

Rafalska powiedziała, że dane dotyczące liczby urodzeń w listopadzie ub.r. są bardzo dobre i wskazują na 17-procentowy wzrost.

„Oczywiście nie wpadamy tu w nadmierną euforię, ale pięć tysięcy urodzeń więcej w porównaniu do listopada poprzedniego roku – podczas gdy miesiące jesienne zawsze się charakteryzują tendencją spadkową – pokazują, że to jest sytuacja, której nie było od 5 lat” – powiedziała. „Spodziewam się że w tym roku będzie tych urodzeń znacznie więcej” – dodała.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Komentarze są zamknięte