Sąd Okręgowy w Opolu będzie o 2,5 tys. metrów kwadratowych większy

Niezależna Gazeta Obywatelska

Miasto przekaże budynek po PSP nr 1 przy placu Daszyńskiego skarbowi państwa, a w zamian dostanie działki pod inwestycje. Do budynku zostanie przeniesiona część Sądu Okręgowego w Opolu.
Wewnątrz powstaną nowoczesne sale rozpraw, biuro obsługi interesanta, przyjazny pokój przesłuchań oraz pomieszczenia dla adwokatów i prokuratorów.

– Bardzo pomocna dla mieszkańców województwa będzie lokalizacja nowego sądu w centrum miasta – mówił dziś w Opolu wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. – 7 milionów złotych udało się wywalczyć w budżecie państwa na – de facto – budowę nowego Sądu Okręgowego w Opolu. W fantastycznym miejscu, blisko dworca PKP, PKS czy przystanków w samym centrum. Będzie tam nowoczesny parking na 80 samochodów, nowoczesne sale przesłuchań czy biuro obsługi interesanta. Ponieważ z usług sądu okręgowego korzystają dziesiątki tysięcy mieszkańców Opolszczyzny rocznie, będzie to wzmocnienie województwa – mówi Jaki.

– Budynek jest warto około 7 milionów złotych i grunty o takiej wartości dostaniemy w zamian – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – To są m.in. działki, na których powstaje centrum biurowe miasta przy ulicy Plebiscytowej czy Ozimskiej. Nie wszystkie te tereny należały do nas, więc dzięki tej zamianie zyskamy te tereny. W niektórych przypadkach zmieni się status z użytkowania wieczystego na własność. Przez lata musieliśmy płacić za użytkowanie tych działek i to się w końcu zmieni – mówi Wiśniewski.

Budynek, w którym mieściła się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, ma powierzchnię blisko 2,5 tys. metrów kwadratowych. Formalnie został przekazany wojewodzie opolskiemu, który przekaże miastu państwowe grunty. Przekształcenie szkoły na sąd może potrwać około roku.

Radio.Opole.pl

Komentarze są zamknięte