Oszustwa wciąż zbyt łatwe. Komornicy postulują zabezpieczanie dokumentów sądowych

Autor Obywatelski

Sfałszowane dokumenty sądowe czy komornicze licytacje mienia dłużników przestały być incydentalnymi oszustwami. Samorząd zawodowy komorników będzie postulował, aby uwzględnić zabezpieczanie dokumentów sądowych w projekcie Ustawy o dokumentach publicznych.

Projekt Ustawy o dokumentach publicznych z 24 listopada 2016 r. określa trzy kategorie publicznych oraz poziomy ich zabezpieczeń. Na razie nie uwzględniono potrzeby zabezpieczania dokumentów sądowych. Według wiceprezesa Krajowej Izby Komorniczej jest to efekt przeoczenia.

„W ogóle nie ma mowy o tytułach wykonawczych, nie wymienia się też tak istotnego dokumentu publicznego, jakim jest wyrok sądu” – mówi Roman Romanowski. Tymczasem jest to teraz „zwykła kartka z pieczęcią sądu”.

W tym roku do co najmniej 420 kancelarii komorniczych trafiły fałszywe tytuły wykonawcze Sądów Rejonowych w Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Pruszkowie, Zielonej Górze i Wrocławiu.

„Tytuły były idealnie podrobione, pasowały nazwiska sędziów orzekających w danych sądach, które wydają tytuły wykonawcze, dane +dłużników+, NIP, KRS i pieczęć” – ocenia rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus. Podkreśla przy tym, że komornicy sami wykryli przestępstwo, poinformowali o wszystkim prokuraturę oraz pracowników kancelarii komorniczych w całej Polsce.

Krajowa Rada Komornicza ostrzega także przed osobami, które podszywają się pod komorników i ogłaszają fałszywe informacje o licytacjach komorniczych oraz oszustami, którzy podając się za komorników, wysyłają do banków fałszywe pisma „zajęcia rachunku bankowego”. W tych pismach podawane są także fałszywe rachunki bankowe.

Z doświadczeń komorników wynika, że przestępcy najczęściej atakują duże firmy, które codziennie dokonują wielu przelewów finansowych i dopiero po kilku dniach są w stanie zorientować się, że zostały oszukane.

Czas w takich sprawach może okazać się decydujący, gdyż komornik sądowy ma ustawowy termin do czterech dni na przekazanie wyegzekwowanych pieniędzy wierzycielowi, a szybka reakcja zainteresowanych osób może pomóc w zweryfikowaniu tytułu wykonawczego.

Komornicy ponawiają więc apele, aby przy każdym podejrzeniu oszustwa jak najszybciej skontaktować się z kancelarią komorniczą, Krajową Radą Komorniczą bądź Izbą Komorniczą. Przypominają, że na stronie www.komornik.pl oraz na stronach izb komorniczych jest wykaz wszystkich kancelarii komorniczych z numerami ich rachunków bankowych. Można tam również sprawdzić autentyczność komornika.

Krajowa Rada Komornicza uważa, że konieczne jest stworzenie centralnej bazy tytułów wykonawczych w systemie informatycznym.

„Zdajemy sobie sprawę, że stworzenie takiego rejestru jest czasochłonne i wymagające wielkich nakładów finansowych, niemniej warto podjąć ten trud i włączyć proces rejestracji dokumentów do postępującej aktualnie informatyzacji procesu sądowego w Polsce” – stwierdza Roman Romanowski.

„Myślą przewodnią powinno być zabezpieczenie interesów obywateli”– podkreśla Monika Janus, rzeczniczka KRK.
Komornicy nie mają ustawowego obowiązku sprawdzania wszystkich wyroków sądowych, jednak – jak zapewniają – bez oporów wzięliby na siebie taką powinność, gdyby dokumenty były dobrze zabezpieczone i rejestrowane. Teraz mogą jedynie zadzwonić do sądu. Jednak w praktyce to nie działa.

„W wydziałach wielu sądów cywilnych telefony nie są odbierane, a gdy już ktoś odbierze, to często nie chce udzielać informacji o zastrzeżonych danych przez telefon” – zauważa Roman Romanowski.
Źródło: Centrum Prasowe, przy współpracy z Krajową Radą

Komentarze są zamknięte