Kurator bezpieczny w kontakcie z psem

Autor Obywatelski

Kuratorzy sądowi pragetattachmid17892mpid5min1uidd2664114949a9f8acują zazwyczaj w plenerze, odwiedzając swoich podopiecznych w prywatnych domach bądź innych miejscach pobytu, często w bardzo niebezpiecznych dzielnicach. Wiąże się to z wieloma zagrożeniami, zarówno ze strony ludzi (głośne były przypadki pobicia kuratorów sądowych podczas pełnienia służby), jak również zwierząt, zwłaszcza psów.
getattachmid17892mpid8min1uidd2664114949a9f8aOpolscy kuratorzy zostali objęci programem „Bezpieczny kurator”, realizowanym w całej apelacji wrocławskiej. Z inicjatywy Rafała Sitarza, Kuratora Okręgowego w Opolu, kuratorzy sądowi apelacji wrocławskiej, w tym kuratorzy z okręgu opolskiego, odbywają od blisko trzech miesięcy specjalistyczne szkolenie w zakresie nabycia podstawowych umiejętności behawioralnych w kontakcie z psem. Projekt jest nowatorski w skali kraju, a dziś, gdy szkolenia dobiegają końca, można także stwierdzić, że bardzo potrzebny.

– Postawiliśmy na praktyczną stronę zajęć – podkreśla Rafał Sitarz, Kurator Okręgowy w Opolu. – Stosunkowo małe grupy uczestników, ćwiczące pod okiem wysokiej klasy specjalistów, pozwoliły nam zrozumieć zachowanie psów i prawidłowo odczytywać wysyłane sygnały.

Równie ważne było zapoznanie z problematyką komunikacji psów, ich zachowaniami podczas stresu, a także zachowaniami obronnymi i stróżującymi. Ważnym tematem było także bezpieczeńgetattachmid17892mpid7min1uidd2664114949a9f8astwo i higiena pracy podczas kontaktu z psem, a także bezpieczeństwo podczas wejścia na posesję, gdzie przebywa pies, jak również podczas opuszczania posesji.

Szkolenia prowadzone przez firmę ITM odbywały się początkowo w profesjonalnym ośrodku Dog Academy w Nadolicach k. Wrocławia, z czasem konieczne okazało się ich przeniesienie w bardziej komfortowe miejsce – do hotelu Bussines & SPA Amber. Szkolenia prowadzili Leszek Kois – Asystent Prób Pracy Związku Kynologicznego w Polsce, zawodowy treser psów oraz Magdalena Mieszała- trener behawioralny I stopnia, hodowca z ponad 20 letnim stażem.

Szkolenie dotyczące bezpieczeństwa w kontakcie z psami jest kolejnym projektem realizowanym przez apelację wrocławską w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy kuratorów sądowych. Kuratorzy zostali wyposażeni w specjalistyczne urządzenie mobilne, które po uruchomieniu przez kuratora w sytuacji zagrożenia dla jego zdrowia i życia powoduje natychmiastowe wysłanie przez centrale monitorującą do miejsce zdarzenia patrolu interwencyjnego.

Więcej informacji na temat programu „Bezpieczny kurator” i odbytego szkolenia może udzielić Kurator Okręgowy w Opolu Rafał Sitarz, tel. 660-694-347.

Pozdrawiam,
Ewa Kosowska-Korniak

Komentarze są zamknięte