Teraz pracownicy dyktują warunki pracodawcom. Bezrobocie: 8,2 proc!

Autor Obywatelski

Spadek bezrobocipracownicya w Polsce do 8,2 proc. w październiku świadczy o tym, że nadal mamy do czynienia z rynkiem pracownika – mówi PAP Piotr Koryś, ekspert gospodarczy Instytutu Sobieskiego.

Według GUS stopa bezrobocia w październiku wyniosła 8,2 proc. wobec 8,3 we wrześniu. Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, w urzędach pracy w październiku zarejestrowanych było 1 mln 308 tys. osób wobec 1 mln 324,1 tys. osób we wrześniu. Z piątkowej publikacji GUS wynika, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w październiku do 185,8 tys. osób, czyli o 8,1 proc. w stosunku do września. W ujęciu rocznym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 12,1 proc.

Zdaniem Piotra Korysia rynek pracy wciąż „jest rynkiem pracy pracownika, a nie pracodawcy, co jest dosyć komfortowe dla polskich pracowników”. Według Korysia to wynik m.in. przemian demograficznych i emigracji, która jest coraz bardziej odczuwalna.

„Niedługo zaczynie nam brakować pracowników, co z kolei przełoży się na wzrost kosztów pracy” – przewiduje ekspert z Instytutu Sobieskiego. Jak podkreślił wskaźnik bezrobocia sezonowo może trochę wzrosnąć, bo idzie zima, zawsze część pracy ma charakter sezonowy, jednak długookresowo raczej spadnie.

Źródło: Codzienny Serwis Inofrmacyjny PAP

Komentarze są zamknięte