Polacy nie oszczędzają. Tylko jedna trzecia odkłada do 250 zł miesięcznie

Autor Obywatelski

35 proc. sposzczedno-ci-portfelołeczeństwa nie jest w stanie miesięcznie nic zaoszczędzić, a taki sam odsetek odkłada do 250 zł, zaś 3 proc. Polaków gromadzi powyżej 500 zł – wynika z badania przedstawionego w środę przez Związek Banków Polskich i TNS.

Z badania poświęconego sposobom oszczędzania w polskim społeczeństwie, firmowanego przez ZBP i TNS wynika, że dla 40 proc. Polaków poczucie bezpieczeństwa daje 10 tys. zł oszczędności, a 17 proc. nie wie, ile musi odłożyć, by czuć się bezpiecznie.

Jak poinformowano, 34 proc. gospodarstw domowych uprawnionych do świadczeń z programu 500+ wydaje wszystkie te pieniądze, a 16 proc. nie jest w st
anie ocenić, na co je przeznacza.

Poza tym, 51 proc. respondentów przeznacza pieniądze z 500+ na cele związane z edukacją, 49 proc. na wydatki bieżące, 23 proc. na wydatki związane ze zdrowiem, 15 proc. na dobra konsumpcyjne, 11 proc. na kulturę i podróże, 8 proc. na dobra trwałego użytku, 7 proc. na wydatki mieszkaniowe, 5 proc. na samochód.

Z badania wynika także, że 26 proc. społeczeństwa nie wie, czy odkłada cokolwiek w perspektywie długoterminowej, a kolejne 37 proc. nic nie oszczędza długoterminowo.

Spośród tych co oszczędzają, 36 proc. robi to „na wszelki wypadek, na czarną godzinę”, 29 proc. na dobra trwałego użytku (agd, rtv, samochód), 24 proc. na wakacje, 18 proc. na zabezpieczenie przyszłości i zdrowie, a 17 proc. na dobra konsumpcyjne.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Komentarze są zamknięte