Skarbówka skuteczniejsza w ściganiu oszustów

Autor Obywatelski

Dzięki działaniom urz-d-skarbowy-podatki-pap-w-pacewiczkontroli skarbowej po trzech kwartałach br. w budżecie zostało 1 mld 552 mln zł – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Zdaniem resortu oznacza to, że kontrola skarbowa jest najskuteczniejsza od lat.

Z podanych przez resort informacji wynika, że w analogicznym okresie ubiegłego roku działania inspektorów skarbowych przyniosły budżetowi niespełna 870 mln zł, co świadczy o wzroście skuteczności kontroli o 78,5 proc.

Resort zapewnia, że wyższa efektywność kontroli skarbowej nie wiąże się ze znaczącym zwiększeniem liczby kontroli. Było ich tylko nieco więcej niż przed rokiem. Zdaniem resortu inspektorzy za to coraz skuteczniej typują do kontroli i z większą precyzją śledzą nowe kanały funkcjonowania grup przestępczych, które coraz częściej rozbijają.

„Postawiliśmy przed naszymi służbami jasne zadanie – aby działały tam, gdzie w sposób zuchwały próbuje się oszukiwać nasze państwo, gdzie funkcjonują zorganizowane grupy przestępcze, które wcześniej nie czuły oddechu służb skarbowych na plecach. To zdecydowanie się zmieniło” – mówi cytowany w komunikacie wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński.

„Ważne jest to, co dzięki działaniom służb uda się odzyskać do naszego wspólnego budżetu. A dzięki zaangażowaniu pracowników kontroli skarbowej i wywiadu skarbowego udaje się coraz więcej” – dodał Jasiński.

Według MF statystyki obrazują zmiany jakościowe w kontroli skarbowej. W porównaniu rok do roku (trzy kwartały) zarówno ustalenia, jak też wpłaty będące efektem wydanych decyzji wzrosły o kilkadziesiąt procent. Wyraźny trend widać też w zatrzymaniach wypłat z budżetu nienależnego zwrotu podatku VAT.

Jane Doe, kurier pap

Komentarze są zamknięte