XXII Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych „Publicystka 2016” im. Ireneusza Radzia za nami

Autor Obywatelski

Grand Prix XXIpublicystyka_2016_-_b1_dII „PUBLICYSTKI” dla rosyjskiego filmu z Sankt Petersburga „The edge” ( Krawędż) W sobotę 22 października br. uroczystą galą połączoną z rozdaniem nagród i wyróżnień zakończył się XXII Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych „Publicystka 2016” im. Ireneusza Radzia. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Federacji Filmowców Niezależnych – Witolda Kona, po obejrzeniu 76 filmów wytypowanych z pośród 335 nadesłanych do Kędzierzyna-Koźla z 51 krajów, „Grand Prix” festiwalu przyznało filmowi animowanemu „Tche Edge” (Krawędź) w realizacji Aleksandra Averyanowa z Sankt Petersburga (Rosja) .

W kategorii filmów amatorskich I nagrodę otrzymał film dokumentalny pt. „Misteria dzieciństwa „autorstwa Darii Kopiec i Joanny Polak z miejscowości
Sejny. W tej samej kategorii druga nagroda przypadła Ewie i Pawłowi Piątkom z Runowa za film dokumentalny pt. „Włosy”. Trzecią nagrodę przyznano fabule pt. ”Kino Kabaret” z Koszalina zrealizowanej przez Michała Stenzla z Koszalina. Dwa równorzędne wyróżnienia przypadły twórcom filmów Jędrzejowi Derouiche Kędzierzyna –Koźla za animację „Baszta Montelemberta” z i Wojciechowie Szwiecowi z Mikołowa za film biograficzny pt. „Dieter Niebieski”. Nagrodę specjalną im. Waldemara Zamczewskiego otrzymał dokumet Andrzeja Szopińskiego –Wisły i Rafała Bizonia z naszego miasta i a nagrodę klubu Groteska „Maszynkę do wyciskania treści z filmu”- W. Szwiec z Mikołowa.
W kategorii filmów zrealizowanych przez studentów ze szkół filmowych najlepszym okazał się dokument Tomasza Piotrowicza z Wrocławia pt. „Dawno temu na Śląsku”. Kolejne nagrody otrzymali twórcy z Warszawy – Partycja Polkowska za dokument „Praska 24” oraz Żanna Wróblewska i Paweł Son Ngo za film „Projekt Ukrainka”.
Ponadto nagrodzonych zostało 8 filmów realizatorów zagranicznych z Indii, Hiszpanii , Włoch, Austrii, Belgii, Chile, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione filmy będzie można obejrzeć w kinie Chemik na specjalnych projekcjach w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Bogusław Rogowski

Komentarze są zamknięte