W Polsce kwota wolna od podatku jest na poziomie zacofanych krajów Afryki

Autor Obywatelski

Okazuje się, że w kwkwota-wolna-w-przeliczeniu-na-zl-300estii wysokości kwoty wolnej od podatku nasz kraj może się porównywać jedynie z biednymi i zacofanymi państwami tzw. trzeciego świata. W Mauretanii kwota wolna od PIT to równowartość ok. 3200 zł. W blisko 30 razy biedniejszej od Polski Tanzanii, kwota wolna od podatku to równowartość ok. 4000 zł! Bezkonkurencyjny jest także biedniutki Nepal, gdzie PKB na osobę jest 17 razy mniejsze od polskiego – tam kwota wolna stanowi równowartość… 12500 zł!Kwota wolna od podatku to uzyskiwany przez nas dochód, od którego nie musimy płacić podatku dochodowego (PIT). Im jest ona wyższa, tym podatek będzie mniejszy. W Polsce obowiązuje obecnie jedna z najniższych w Europie kwot wolnych od podatku (3091 zł), która na domiar złego nie była aktualizowana blisko 9 lat. Taka polityka przyczyniła się do kuriozalnej i niespotykanej nigdzie indziej sytuacji, kiedy podatek dochodowy należy płacić nawet od dochodów, które mają zapewnić biologiczną egzystencję najbiedniejszym.

Okazuje się, że w kwestii wysokości kwoty wolnej od podatku nasz kraj może się porównywać jedynie z biednymi państwami tzw. trzeciego świata. W Kambodży kwotę wolną od podatku, w odróżnieniu od Polski, nie tak dawno podniesiono. Władze tego państwa podjęły decyzję, aby próg dochodu wolnego od podatku podwyższyć swoim obywatelom do 800 tys. rieli miesięcznie, tj. równowartości ok. 720 zł. W skali roku daje to kwotę ok. 8600 zł, czyli niemal trzy razy więcej niż w Polsce. Podobnie było w Nepalu, czyli jednym z najbiedniejszych państw świata. Roczne PKB na jednego mieszkańca (per capita) wynosi tam zaledwie 693 USD (dla porównania – w Polsce to ponad 12 tys. USD). Mimo to, władze tego kraju postanowiły podnieść swoim obywatelom kwotę wolną od podatku PIT do wysokości 350 tys. rupii, które stanowią równowartość 12.500 zł! To ponad cztery razy więcej niż wynosi kwota wolna od podatku dochodowego w naszym kraju.

Wygląda na to, że z obecnym limitem kwoty wolnej (3091 zł) możemy konkurować z zacofanymi państwami Afryki. W Mauretanii kwota wolna od PIT to równowartość ok. 3200 zł. W blisko 30 razy biedniejszej od Polski Tanzanii, kwota wolna od podatku to równowartość ok. 4000 zł!

Źródło: Income tax exemption limit hiked to Rs350k (Kathmandupost)
Źródło: MKJohnston (Wykop.pl)

oprac. w.s

Komentarze są zamknięte